Ocitli jste se na rozcestí a nevíte kudy kam? Hledáte odpovědi na otázky a stále nepřichází? Potřebujete nenásilně nasměrovat? Pak může být tou správnou cestou volba kouče, člověka, který vás provede trnitou cestou nerozhodnosti a pochybností o vlastní osobě.

Ostatně koučink je v dnešní době velmi vyhledávaný nejen v osobní rovině ale i v té profesní. Jak zvolit toho správného člověka a má to vůbec smysl?

Co si představit pod pojmem koučink?

Koučink je odvozen od anglického slova coach, což v překladu znamená vést. A právě v tom tkví umění kouče. Takovýto člověk by neměl nijak klientovi radit, co by měl dělat, ale opatrně jej navést na tu nejlepší možnou životní cestu. Není tedy nikterak zaměnitelný s psychologem, psychoterapeutem ani psychiatrem. Musí být však kvalifikovaný, aby mohl tuto činnost zodpovědně vykonávat. Zpravidla se jedná o akreditované kurzy, kterými kouč prochází pod dohledem školitele.

Cesty, které mohou vést k volbě toho pravého kouče

Abyste si vybrali skutečně toho správného kouče, je dobré se řídit několika základními kroky:

  1. Ujasněte si, co konkrétně hledáte nebo potřebujete a stanovte si cíle. Pokud potřebujete pomoct s obchodní strategií, bude se hodit profesní koučování. V osobní rovině (k nastavení rovnováhy mezi osobním a pracovním životem, redukci stresu, zlepšení zdraví, motivaci) vás pak může nasměrovat spíš životní kouč.
  2. Dejte na reference svých přátel a známých. Než se pustíte do vyhledávání vhodného kouče, „rozhoďte sítě“ a zeptejte se v okolí, zda vám někdo dobrého kouče doporučí na základě vlastní pozitivní zkušenosti.
  3. Věřte své intuici. Když se pustíte do samostatného vyhledávání kouče na internetu, nechte se vést vnitřními pocity. Ty vám nejlépe napoví, zda je dotyčný člověk pro vás ten vhodný. Sympatický by vám měl být už od prvopočátku, stejně tak jeho prezentace, kterou promlouvá k širšímu okolí.
  4. Dohodněte si vstupní konzultaci (měla by být zdarma), kde zjistíte, zda vám kouč opravdu lidsky sedí a jestli má potřebné zkušenosti a znalosti ve vedení.

Na co si dát pozor?

Výběr kvalifikovaného kouče představuje i svá úskalí. Pokud ale budete vědět, na co se zaměřit, jistě se vyhnete podvodníkům. Opatrní buďte především tehdy, kdy kouč neuvádí na svých webových stránkách žádné reference ani informaci, kde ke svým znalostem přišel (měl by absolvovat akreditovaný kurz).

Také zbystřete, jestli si chce dotyčný účtovat poplatek již za vstupní/ukázkovou konzultaci. Nohy na ramena pak vezměte tehdy, pakliže kouč nabízí tzv. „zázraky na počkání“. Plnohodnotný koučink je totiž dlouhodobá záležitost (na čtvrt až půl roku). A v neposlední řadě se vyhněte těm koučům, kteří vám podouvají své názory a vyvolávají nátlak – to není koučování.

Jaké mýty kolují o koučinku?

V praxi se můžete setkat s mnoha různorodými názory na koučování. Zde jsou některé mýty, které vám záhy vyvrátíme:

  1. Mýtus první: Koučování je o precizním výkonu, okamžitém dosahování cílů a rychlém řešení problémů. Ve skutečnosti ale kouč pouze podporuje výkon, pomáhá vyřešit problémy a hledá cesty k dosažení cílů.
  2. Mýtus druhý: Životopis kouče musí zdaleka přesáhnout ten klienta. Ke koučování musíte mít samozřejmě jisté předpoklady a kvalifikaci, ovšem není nutné vystudovat předtím XY vysokých škol a být „mozkem lidstva“.
  3. Mýtus třetí: Úspěšní lidé nepotřebují kouče. Ten je jen pro slabé povahy. Koučování je o osobním rozvoji, o sebezdokonalování a je opravdu jedno, zda jste vybudovali prosperující firmu nebo jste jen zaměstnancem. Jde pouze jen o vaši volbu, zda na sobě chcete dál pracovat.

Při tvorbě článku jsem využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.