Jistě se vám někdy stalo, že jste při dotazu „Jak se máš?“ odpověděli lživě, respektive jste řekli „Jde to.“ nebo „Mám se výborně.“, přitom realita byla odlišná. To vás může vést k zamyšlení, proč jste vlastně neřekli pravdu. Možná jste nechtěli, aby si o vás okolí myslelo něco špatného – chtěli jste se vybarvit v tom nejlepším světle. Jenže tak lžete v podstatě sami sobě a zpochybňujete své vlastní pocity. Podobné je to i se sociálními sítěmi, na kterých lidé tráví mnoho cenného času. Sdílí své životní příběhy s růžovým pozlátkem jen proto, aby jim bylo záviděno nebo byli obdivovaní. Každý má ovšem nějaké problémy, dokonalost nelze hledat nikde.

Nenechte se polapit iluzí dokonalého života

Dříve se lidé o sobě a svých strastech i radostech dozvídali tak, že se zkrátka potkali někde ve městě u kávy, dobrého drinku nebo dokonce jídla. Více si povídali a sdíleli své životy osobně. Dnes tuto scénu vidíme ve společnosti rovněž, její velká část se ovšem přesunula kamsi do virtuálního prostoru. Hovoříme zde o sociálních sítích, které doslova pohltily lidstvo a zejména pak mladé generace.

Kdesi mezi nulami a jedničkami se odehrává to, co bývalo ještě před několika desítkami let téměř nemyslitelné – lidé se na sociálních sítích seznamují, povídají si, píší si zprávy a také v podstatě lustrují životy svých příbuzných, známých či přátel. Den, co den „lajkují“ příspěvky nebo je sami přidávají společně s fotkami, aby si jich někdo všimnul a nějaký ten palec nahoru také poslal. Jenže, v mnohých případech jde o iluzi dokonalého života, v jejíž pasti se můžete ocitnout jistě i vy.

Žít opravdový život nikoliv ten virtuální

Již mnoho psychologů prohlásilo, že sociální sítě mají negativní dopad na psychiku lidí. Jenže někteří na to nereflektují a oddávají se tomuto marastu neustále dokola (například Američané stráví u sociálních sítí v průměru 11 let svého života). Možná jsou na těchto sítích i závislí a nedokážou se od nich odpoutat. Žijí virtuální život, který je baví víc než ten reálný. A zde nastává ono nebezpečí, kdy přestanete vnímat rozdíl mezi skutečností a iluzí.

Ostatně, není radno věřit všemu, co najdete na internetu, ať už se jedná o zprávy nebo fotografie. Moderní doba totiž umožňuje tvorbu dokonalých optických klamů i fake news. Jak tedy z tohoto začarovaného kruhu ven? Prostě vystupte. Odpojte se, dejte digitální detox anebo ještě lépe – zrušte si účet úplně a žijte svůj reálný život. Setkávejte se s blízkými lidmi, choďte na procházky do přírody, cestujte po světě. Každá minuta strávená ve světě iluzí dokonalých životů je drahá! Investujte ji tedy do sebe a své budoucnosti.

Je v pořádku nebýt někdy v pohodě

Rádoby dokonalé životy na sociálních sítích a kdekoliv jinde mohou lidi doslova deprimovat. Leckdo si totiž kvůli těmto příspěvkům posteskne, že vlastně nemá tak vzrušující a krásný život. Jenže je nutné si uvědomit onu iluzi, která je právě pro tyto účely stvořena. A vězte – najdete ji opravdu všude kolem vás. Kdekdo se totiž nepřizná veřejně k problémům nebo smutným náladám – a mají je vskutku všichni (čas od času). Mějte tedy na paměti, že je v pořádku nebýt někdy v pohodě. Je to v podstatě úplně normální i u oněch domnělých dokonalých lidí, párů, celebrit a dalších věčně exhibujících osobností.

Být sám sebou je to nejtěžší

Chodíme po světě a neustále nosíme nějaké masky, které nás mají ochránit před citovým zraněním. Anebo je používáme proto, abychom neranili druhé – lžeme, užíváme milosrdné lži, klamy, iluze k oklamávání nejen okolí, ale hlavně sebe. Postavit se tváří v tvář pravdě totiž bolí a málokdo si dokáže přiznat to, kdo ve skutečnosti je a jaký život žije. Jestli s tím také bojujete, naučte se být sami sebou. Zde je pár tipů, jak na to:

  • Poznejte svou pravou podstatu. Většinu života (už od dětství) jsme totiž nálepkovaní okolím.
  • Promluvte si sami se sebou. Může to znít trochu směšně, ale občasná sebemluva je důležitou součástí sebepoznání a pochopení vlastní podstaty. Možná také zjistíte, že se celý svůj život podceňujete a vidíte v negativním světle.
  • Pokud se setkáte s negativní sebemluvou, nahraďte ji pozitivními myšlenkami. Zaměřte se zkrátka na své přednosti.
  • Přestaňte žít minulostí a plně se oddejte přítomnosti.
  • Naučte se být laxní k tomu, co si o vás myslí ostatní. Mějte na paměti, že je to většinou odraz jich samých.
  • A v neposlední řadě zůstaňte otevření změnám. Ty se totiž v životě dějí, ať chcete nebo ne a posouvají vás vpřed. Změnit se dokonce můžete i vy samotní – ponechte tedy zarputilost a tvrdohlavost stranou.

 

Zdroje: vlastní myšlenky + inspirace na Social media: The optical illusion of truth – Red Bluff Daily News, The illusion of a perfect life: it’s ok not to be ok – Counsellor Who Cares, How to always be yourself: 10 easy ways | Tony Robbins