Nejjednodušším způsobem, jak zajistit tělu dostatek vitamínu C, je sáhnout po těch potravinách, které jsou na něj bohaté. Většinou proto není třeba pořizovat hned doplňky stravy, ale postačí drobná změna v každodenním jídelníčku.

1. Šípky

K nejznámějším a zároveň nejvýznamnějším zdrojům vitamínu C patří šípky, kterých si velice cenili již naši předkové. A není divu, půvabné červené plody jsou doslova koktejlem vitamínů a minerálních látek. Jsou vynikající pro podporu imunity, pozitivně působí na srdce a cévy, zlepšují trávení a působí močopudně. Jestliže příliš nemusíte šípkový čaj, můžete si z nich vyrobit třeba marmeládu nebo víno.

2. Černý rybíz

Roztomilé černé kuličky jsou zásobárnou vitamínu C, ale i polyfenolů, rutinu, vápníku, železa a dalších mikroživin. Jestliže si budete černý rybíz dopřávat pravidelně, podpoříte zdraví také svých cév. Plody jsou mimo jiné i prevencí proti křečovým žilám. Kromě toho jsou vynikající pro posílení imunity a blahodárně působí rovněž na zrak.

3. Paprika

Také zdánlivě obyčejná paprika patří mezi zeleninu s nejvyšším zastoupením vitamínu C. Nejštědřejší je červená paprika, avšak ani ostatní druhy si nevedou vůbec špatně a platí to i pro pálivé chilli papričky. Ty se navíc pyšní obsahem kapsaicinu, který má mnoho zajímavých benefitů pro lidské zdraví.

4. Petrželová nať

Nezapomeňte přidat petrželovou nať do polévky. Můžete s ní také ozdobit rozmanité druhy příloh, zeleninové saláty či pomazánky. Kromě vitamínu C dodá petrželka tělu provitamín A, draslík, vlákninu, kyselinu listovou a další látky. Petrželová nať působí močopudně a je vynikajícím pomocníkem při očistě organismu od škodlivých látek.

5. Růžičková kapusta

Ačkoliv ji mnoho lidí nemusí a v jídelníčku většiny z nás se neobjevuje příliš často, je královnou mezi košťálovou zeleninou. Je bohatá na vitamín C, vlákninu, omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty. A dokonce obsahuje i nezanedbatelné množství bílkovin, které jsou základním stavebním kamenem lidského těla.

6. Kiwi

Jediná porce kiwi obsahuje většinu doporučeného denního příjmu vitamínu C. Kromě toho je i významným zdrojem antioxidantů, provitamínu A a vitamínu E. Konzumace kiwi podporuje látkovou výměnu, posiluje imunitní systém a má pozitivní efekt na dýchací systém.

7. Grapefruit

V jednou grapefruitu střední velikosti se ukrývá přibližně 96 mg vitamínu C. Navíc je bohatý na vlákninu, udržuje pocit sytosti, podporuje zdraví srdce, stejně jako trávení. Tradičním zdrojem vitamínu C jsou ale i ostatní citrusové plody, to znamená citron, pomeranč a pomelo. Můžete je konzumovat jenom tak, případně si z nich připravit třeba čerstvou osvěžující šťávu.

8. Brokolice

Uvádí se, že brokolice obsahuje přibližně stejné množství vitamínu C jako pomeranč. Jedná se o nutričně bohatou zeleninu, která je plná antioxidantů, vitamínů a minerálních látek. Konkrétně to je například tryptofan, lutein, zeaxanthin, vitamín C, K, některé vitamíny B komplexu, draslík, železo, vápník, fosfor, zinek a hořčík.

9. Červené zelí

Jedním z nejzdravějších druhů zeleniny je červené zelí. Vyniká vysokým obsahem vitamínu C, ale jeho konzumací dopřejeme tělu i antioxidanty, vlákninu, kyselinu listovou, stejně jako mnohé vitamíny a minerály. Příjemnou zprávou je skutečnost, že v něm je naopak velmi málo kalorií. Svým složením posiluje přirozenou obranyschopnost, působí protizánětlivě a přechází zažívacím potížím.

10. Kvajáva

Exotická kvajáva u nás není příliš známá, ačkoliv například v Jižní Americe se jedná o velice oblíbený druh ovoce. Svým vzhledem vzdáleně připomíná hrušku, má zelenou slupku a narůžovělou dužinu s množstvím semínek. Její chuť je sladká a velice příjemná. Kvajáva je bohatá na vitamín C, kdy má jeho obsahem předčit i citrusové plody. Dále v ní najdeme například betakaroten, lykopen, vápník, hořčík a další živiny, které mají pozitivní vliv na zdraví.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.