Lidé si od nepaměti pěstovali bylinky, které jim sloužily nejen pro léčbu různých neduhů, ale postupně se s nimi naučili zacházet i v kuchyni. Nebo to bylo naopak? To už se nedozvíme, každopádně současní kuchaři se určitě neobejdou bez petržele nebo kopru. I tyto zahrádkářské bylinky mají svá pozitiva, která velmi dobře vynikají právě v kuchyni, ale jistě se mohou pyšnit i pozitivními vlastnostmi pro zdraví. Existuje jich celá řada a správně vybraná bylinka dokáže proměnit jednoduchý recept ve skutečné kulinářské mistrovské dílo.

Všechny bylinky je nejlépe použít čerstvé, ale samozřejmě se do pokrmů hodí i bylinky sušené, což je skvělé v případě zimního období, kdy jsou zahrádky pokryty sněhem. Je velmi důležité, aby byly bylinky těsně před použitím nakrájeny ostrým nožem a přidávají se do jídla až na konci vaření. Je to z toho důvodu, že některé mohou během varu zhořknout. Do bylinkářského světa patří například bazalka, oregáno, tymián, petržel, kopr, koriandr, bobkový list a mnoho dalších.

Petržel

Je to rostlinka trvalka, která je velmi oblíbená nejen pro svou chuť, ale i krásnou zelenou barvu. Není vůbec náročná na pěstování a má mnoho vitamínů, vysoké procento živin a v kuchyni se používá především pro dochucování pokrmů. Nať se může také použít syrová, jako dokonalá ozdoba obložených chlebíčků a toastů. Kořen má svou specifickou vůni a je používán zejména do polévek, což pokrmům dodává jedinečnou chuť. Pěstovat ji člověk může nejen na zahrádce, ale i v květináči na balkoně. Tak může být vždy po ruce.

O petrželi je známo, že je to zdroj vitamínu K, který zlepšuje srážlivost krve. A málokdo ví, že má daleko vyšší obsah vitamínu C než citrusové plody. Petržel také obsahuje apigenin, speciální látku, která zlepšuje činnost nervové soustavy a snižuje riziko Alzheimerovy choroby. Léčivé účinky petrželky spočívají také v tom, že zlepšuje trávení a metabolismus, činnost ledvin a jater. Z ženského hlediska pomáhá normalizovat hormonální hladinu. Vhodná je rovněž jako další surovina pro přípravu velmi oblíbeného detoxikačního smoothie nápoje.

Koriandr

Další skvělou bylinou pro kuchyni je koriandr. V jistém slova smyslu se koriandr hodně podobá petrželi, ale jejich vůně a chuť jsou zcela odlišné. A i tuhle bylinu lze pěstovat nejen na zahradě. Koriandr je jedním z nejstarších koření na světě, podle zdrojů se používal již ve starověkém Egyptě. Jedná se o jednoletou bylinu, která se používá jak k vaření, tak v lékařství. Při pravidelném používání koriandr normalizuje hladinu cholesterolu v krvi, účinně odstraňuje toxiny z těla, jemně zmírňuje otoky.

Koriandr obsahuje vonné silice, které mu dodávají výrazné, silné aroma. Listy jsou bohaté na vitamíny skupiny B, E, na stopové prvky, má hodně železa a obsahuje kyselinu askorbovou. Koriandr také podporuje správnou činnost střev.

Kopr

Kopr je vnímám především jako rostlina s úžasným aroma, které ovšem může někomu vadit. Kopr k nám přišel z jižní Evropy, Egypta, Malé Asie. Zároveň je třeba poznamenat, že v Evropě se začal používat jako přísada do omáček, marinád či nálevů až v 16.–17. století a i zde se stal velmi cennou a žádanou přísadou do pokrmů. Kopr snižuje krevní tlak, zlepšuje činnost srdce, zmírňuje bolesti hlavy.

 

Autorka vycházela ze svých vlastních znalostí a zkušeností.

Zdroj inspirace: https://bylinky.info/katalog-bylinek