Vypěstovat si čerstvé bylinky nejen do kuchyně je možné i v momentě, kdy nedisponujete zahradou. Některým rostlinkám bohatě postačí balkón nebo okenní parapet. Jak na to, abyste si ještě tento rok mohli sklidit vlastní úrodu?

Rozmarýn, oblíbenec středomořské kuchyně

Ideální bylinkou, které se daří jak v domácnosti, tak na balkóně a během vaření je velmi hojně využívaná, je rozmarýn. Skvěle provoní nejen masa či ryby, vhodný je rozmarýn i do limonád nebo k zapečeným bramborám. Nejlépe se mu bude dařit na prosluněném místě, s téměř suchou zeminou. Rozmarýn tedy není nutné příliš často zalévat, avšak jednou za čas rostlinka ocení přihnojení.

Bazalka, základ italských pokrmů

Stejně jako rozmarýn, tak i bazalku je možné umístit jak na okenní parapet, tak na terasu. K tomu, aby se rostlině dařilo, potřebuje zalít nejlépe každé ráno, avšak v přiměřeném množství tak, aby půda nebyla zcela promočená. Využít se dá bazalka jako ozdoba na pizzy, těstoviny, do salátů nebo limonád. S velkou oblibou se setkává i bazalkové pesto, na jehož výrobu je však potřeba více rostlinek. Druhů bazalky je hned několik, některé se pyšní zelenými, jiné naopak fialovými lístky, vhodné pro použití do kuchyně jsou však všechny.

Máta, přísada do limonád

Máta je náchylná k tvorbě plísní a poměrně často ji napadají mšice, proto (nejen z důvodu jejího výrazného aromatu) je vhodné umístit ji dál od ostatních rostlinek. Vyhovuje jí teplé místo s nepřímým slunečním zářením a dostatek vody. Vybírat se dá ze spousty druhů, jako je máta vodní, peprná, čokoládová, pomerančová, ananasová nebo například jahodová. Jednotlivé typy se od sebe liší nejen vzhledem, ale i vůní a chutí. Nejčastěji se v domácnostech setkáme s mátou peprnou nebo vodní, ty jsou ideální do limonád nebo k přípravě oblíbeného kubánského drinku, mojita.

Po jakých dalších bylinkách se porozhlédnout?

Dalšími bylinkami, u nichž je možné bezproblémové pěstování v domácnosti, jsou pažitka, petrželka, majoránka, tymián, meduňka a v neposlední řadě levandule se šalvějí. U všech druhů je však potřebné počítat s tím, že potřebují více péče než bylinky, které jsou pěstovány na zahrádce, výsledek však stojí za to. Možné je bylinky pěstovat od semínka nebo si v zahradnictví zakoupit již předpěstované malé rostlinky, což ocení nejen zahradníci začátečníci.

Potřeby pro pěstování bylinek v domácnosti

Kromě květináčů a odpovídající zeminy je k bylinkám vhodné pořídit i organické hnojivo, které jim dodá potřebné živiny a přispěje k bohatší úrodě. Doporučené je hnojivo používat jednou za dva týdny. Skvělým pomocníkem jsou i nůžky na bylinky, které je možné pořídit jak v zahradních centrech, tak i v některých supermarketech.

Také je dopředu nutné počítat s tím, že čím větší květináče budou, tím větší budou i bylinky, proto se ujistěte, že mají rostlinky dostatek prostoru pro kořeny.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.