Nejen, že jsou borůvky, ať už lesní nebo kanadské, skvělou pochoutkou, ještě navíc se pyšní řadou benefitů pro lidské tělo. Chrání zdraví našeho mozku, snižují riziko obezity, a dokonce zpomalují stárnutí. Čím dalším nás brusnice borůvka mile překvapí?
Složení plodů
Pozitivní vliv na lidské zdraví mají borůvky díky svému prvotřídnímu složení. Plody obsahují vysoké množství vitaminů, jako je C, A, B6 nebo K, což je činí účinnými antioxidanty, které pomáhají chránit buňky v těle. Borůvky mají dokonce v porovnání s ostatním ovocem či zeleninou jednu z nejvyšších hladin antioxidantů.
Kromě vitaminů v ovoci nalezneme i spoustu minerálních látek, konkrétně vápník, železo, draslík, hořčík či fosfor. Oproti tomu obsah kalorií je v borůvkách opravdu nízký, a to i proto, že jsou tvořeny z 85 procent vodou. Jeden šálek borůvek lidskému tělu zajistí kolem 25 procent doporučené denní dávky vitaminu C.
Jaké jsou zdravotní přínosy borůvek?
Díky vysokému obsahu vápníku a jiných podstatných minerálů borůvky přispívají k budování pevných, avšak zároveň pružných kostí či kloubů. Základní živinou pro tvorbu kolagenu, který v lidském těle slouží jako jakési lepidlo, které udržuje ve formě pokožku, svaly, klouby, kosti i zuby, je vitamin C. Právě proto, že ho mají borůvky požehnaně, vysloužily si přezdívku „zpomalovač stárnutí“.
Kromě zpomalení stárnutí kůže se však podílejí i na zpomalení stárnutí mozkových buněk, jelikož antioxidanty obsažené v plodech zachycují volné radikály. V neposlední řadě se borůvky podílejí na regeneraci sítnice, čímž podporují zrak a předcházejí zrakové únavě, způsobené například modrým světlem vycházejícím z monitorů počítačů.
Proč se vydat na sběr lesních borůvek
Zdraví prospěšné nejsou jenom plody, ale i borůvkové listí. Na sběr listí byste se měli ideálně vydat v období, kdy ještě nedochází ke zrání plodů, touto dobou je obsah cenných látek nejvyšší. Obvykle se jedná o květen až červen. Listí se natrhá, usuší a následně slouží jako pomocník při cukrovce, jelikož snižuje koncentraci glukózy v krvi. Skvěle výluh z borůvkového listí poslouží také při střevních problémech, protože tělo vnitřně vydezinfikuje. Stejně jako plody, i tato část rostlinky značně pomáhá zraku a v případě vnějšího použití efektivně bojuje proti kožním problémům.
Jak borůvky zužitkovat
Jak kanadské borůvky, tak ty lesní pomáhají posilovat lidskou imunitu, a to nejen v čerstvé podobě. Téměř všechny vlastnosti, pro které je ovoce vyhledáváno, si zanechá i v mrazem sušené podobě. Té se přezdívá lyofilizace a jedná se o skvělou možnost, jak si borůvky dopřát i v zimních měsících. Nejčastěji se plody brusnice borůvky přidávají do ovocných šťáv a smoothie, kdy jsou obvykle kombinované s banánem. Vyhledávaná je i borůvková kaše, do které se často přidává protein, proto je řeč o výživné snídani či dopolední svačině. Známé jsou i borůvkové dorty, koláče, zmrzliny nebo marmelády.
Ne nadarmo se borůvka řadí k superpotravinám, které doporučuje nejeden výživový poradce.
Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.