Tato posvátná rostlina má výrazné sedativní účinky, uklidňuje a pomáhá zlepšit kvalitu spánku. Najdeme ji na Srí Lance, v Indii i Africe. Jaké jsou její další přínosy pro lidský organismus?

Kde ji najdeme

Jak už název článku napovídá, s rostlinou gotu kola (pupečník asijský) se setkáme především v rámci tradiční čínské a indické medicíny. Svými drobnými kulatými zelenými lístky připomíná na první pohled náš blatouch. Jedná se o popínavou trvalku, kterou lze najít v teplých bažinatých oblastech, přesněji v Číně, v Austrálii, na Srí Lance nebo v Africe. Gotu kola je známá svou schopností přizpůsobit se prostředí, ve kterém roste. Zatímco na souši jsou její listy malé a úzké, ve vodě jsou naopak široké.

Jedná se o posvátnou rostlinku spojovanou s jógou a různými formami duchovních učení.

Mezi významné látky, které gotu kola obsahuje, patří takzvané triterpeny, přesněji asiatikosidy, které podporují tvorbu kolagenu v chrupavkách a kostech. Účinné látky také výrazně podporují léčbu křečových žil – posilují buňky v cévních stěnách, takže se zlepšuje průtok krve. Také jsou výbornou prevencí proti krevním sraženinám.

Účinky gotu koly

Gotu kola je známá především svými sedativními účinky a schopností zmírnit bolesti hlavy a poruchy spánku. V rámci domorodé medicíny se s ní můžeme setkat ve Vietnamu, kde byl odvar z ní používán na léčbu epilepsie, senility a v některých případech také hepatitidy. Pokud bychom se podívali do Indie, i zde najdeme kořeny jejího využití už před mnoha tisíci lety. Indové věří, že je tato rostlina schopna zpomalit projevy stárnutí. A skutečně, dnes je součástí mnoha přírodních omlazujících přípravků. Je významným prvkem tradiční ájurvédské medicíny. Nejčastěji jsou používány listy rostliny.

Gotu kola je často řazena mezi takzvané mozkové nutrienty, protože dokáže posílit paměť, výrazně zlepšit koncentraci a podpořit schopnost učit se. Jako tonikum a adaptogen je navíc podporou pro centrální i periferní nervovou soustavu. Skrze nervovou soustavu pomáhá zpomalit degenerativní změny v mozku.

Nezanedbatelným účinkem bylinky je podpora pojivové tkáně, takže je významným pomocníkem při léčbě popálenin a nejrůznějších ran. Vhodná je i pro pokožku trpící ekzémem nebo lupenkou. Dokáže pomoci i při nadměrném zadržování vody v těle.

U nás lze zakoupit gotu kolu ve formě prášku, tinktury, tabletek nebo sušenou pro přípravu čaje.

Zdraví na prvním místě

Zdraví máme pouze jedno a je na každém z nás, abychom se o sebe správně starali. Příroda nám dala mnohé dary, které nám na této cestě pomáhají. Přírodní doplňky stravy dokážou podpořit v náročné chvíli a dodat zdravému tělu vše, co potřebuje pro maximální výkon.

Při tvorbě článku jsem využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.