O tom, že způsob stravování ovlivňuje zdraví člověka, snad ani nelze pochybovat. Některé potraviny jsou důležitým zdrojem vitaminů, minerálů a dalších mikroživin, které náš organismus potřebuje k tomu, aby dobře fungoval. Jiné jsou naopak obtížně stravitelné nebo přímo zdraví škodlivé. Jíst zdravou a vyváženou stravu, která je pro naše tělo i duši doslova balzámem, však nemusí být věda. Ten, kdo se chce stravovat co nejzdravěji, by také neměl zapomínat na tzv. zelené potraviny. Právě ony poutají v posledních letech zaslouženou pozornost.

Zelené potraviny ve zkratce

Co se vlastně ukrývá pod pojmem zelené potraviny? Jedná se o skupinu zejména řas, sinic a obilných trav, pro které je charakteristická nejenom zelená barva, ale pozornost poutají především svým složením. Právě kvůli vysokému obsahu celé řady významných mikroživin, bílkovin a dalších účinných látek se jim často přezdívá superpotraviny. Toto přízvisko si zasloužily svým pozitivním působením na lidské zdraví.

Jednotlivé zelené potraviny se svými konkrétními účinky liší. Většina z nich se však může pochlubit antioxidačními vlastnostmi, kdy chrání buňky před oxidativním stresem. Příznivě působí na střevní trakt, kde mimo jiné napomáhají udržovat zdravou střevní mikroflóru. Oblíbené jsou i pro zvýšení účinku pročišťujících a jarních ozdravných kúr. Kromě toho představují prevenci před kardiovaskulárními onemocněními a jsou podporou přirozené obranyschopnosti organismu.

Chlorella

Jednou z nejžádanějších zelených potravin je chlorella vulgaris. Jedná se o jednobuněčnou sladkovodní řasu, která obsahuje vysokou koncentraci chlorofylu. Významně jsou v ní zastoupeny rovněž bílkoviny, vláknina a široké spektrum vitaminů a minerálních látek. Chlorella se většinou užívá v podobě sušeného zeleného prášku, ale k dostání je i v jiných formách včetně tablet.

Zelený ječmen

Velice populární je rovněž zelený ječmen, který se někdy označuje též jako mladý ječmen. Sklízí se totiž poté, jakmile doroste zhruba do výšky 20 cm. Právě tehdy je obsah v něm zastoupených cenných živin vůbec nejvyšší. Také v jeho složení nalezneme celé spektrum zdraví prospěšných látek, mimo jiné vyniká například vysokou koncentrací vápníku.

Spirulina

Mezi zelené potraviny se řadí také nenápadná sinice, jejíž domovinou jsou jezera v subtropických a tropických oblastech, ale daří se jí i v oceánech. Spirulina se může pochlubit bohatým podílem bílkovin, které tvoří přibližně 60 % celkového obsahu. Kromě toho jsou v ní zastoupeny také některé vitaminy, karoteny, železo či kyselina gama-linolenová. Spirulina se často užívá pro celkové posílení organismu a podporu imunitního systému.

Samá exotika? Ale kdeže, zelené potraviny jsou i kolem nás

Definice zelených potravin není zcela přesně vymezená, a proto do této skupiny můžeme zahrnout i další zelené potraviny, které mezi ostatními vynikají svými léčivými vlastnostmi. Na některé z nich můžete narazit dokonce i při procházkách českou krajinou.

Stále oblíbenější je například medvědí česnek, který je nejenom zdravý, ale zároveň skvěle chutná. Pozornost se obrací také k „obyčejné“ pampelišce neboli smetánce lékařské. Její čerstvě utržené mladé listy se hodí do jarních osvěžujících salátů a zdraví prospěšné vlastnosti má i kořen ukrytý pod zemí. O zajímavých zdravotních benefitech se v neposlední řadě hovoří rovněž v případě vojtěšky a mladé pšenice.

Při tvorbě článku jsem využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.