Jako každým rokem, proběhlo v říjnu hlavní období sklizně kořenové zeleniny. Stále ještě toho můžete šikovně využít a zařadit čerstvou mrkev, petržel či červenou řepu do jídelníčku. Nejenže mají skvělou chuť, ale zároveň obsahují celou řadu cenných látek, které jsou důležité pro zdraví.
Mrkev
K nejznámějším druhům kořenové zeleniny patří bezesporu mrkev. Je krásně křupavá a vyznačuje se lahodnou sladkou chutí. Není proto divu, že ji miluje i většina dětí. Běžný jídelníček oživí o příjemnou dávku vitaminů A, B, C a K, draslík, hořčík, mangan, měď a železo, stejně jako o zdraví prospěšnou vlákninu a lutein.
Petržel
Nejenom v polévkách nalezne uplatnění petržel, ze které se sklízí bělavý kořen a zelená nať. Obě tyto části obsahují mnoho zdravých látek. Jedná se například o vitaminy A, B, C, fosfor, vápník a železo. Dále v ní najdeme mimo jiné éterické oleje a flavonoidy, které se vyznačují antioxidačním účinkem. Petržel je známá svými močopudnými a celkově pročišťujícími účinky.
Ředkvičky
Také roztomilé ředkvičky, pro které je charakteristická osvěžující a mírně pálivá pikantní chuť, jsou velice prospěšné pro zdraví. Mají nízký počet kalorií a pouze okolo 3 % tuku. Zároveň ale představují skvělý zdroj vitaminu C. Kromě něj obsahují například vlákninu, vitaminy skupiny B, draslík, fosfor, mangan, vápník a železo.
Celer
K velice zdravým druhům kořenové zeleniny patří i celer, ze kterého se konzumují nejenom chutné bulvy, ale rovněž řapíky s listy. Celer se pyšní zejména obsahem karotenoidů a flavonoidů. Navíc obsahuje vitaminy A, B, C a E, z minerálních látek draslík, hořčík, sodík, vápník a železo.
Červená řepa
Červená řepa je taktéž nejenom chutná, ale zároveň rovněž velice zdravá. Ukrývá v sobě cenné antioxidanty, které přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem. Kromě toho v ní najdeme i vlákninu, vitamin B9, C, stejně jako draslík, hořčík, mangan, měď a železo. Červená řepa má nízký počet kalorií a až 90 % obsahu tvoří voda, tudíž přispívá k vnitřní hydrataci.
Křen
Křen lze v pokrmech snadno rozeznat pro jeho intenzivní nezaměnitelnou vůni a výraznou štiplavou chuť. Vysoce ceněný je nejenom pro své vlastnosti, ale často se mu přezdívá „český ženšen“, protože je bohatým zdrojem široké škály mikroživin. Jedná se především o vitaminy A, B, C a E, draslík, fosfor, hořčík, vápník a železo. Za zmínku stojí rovněž silice, flavonoidy, organické kyseliny a v neposlední řadě glukosinoláty.
Tuřín
Tuřín je v českých kuchyních stále poněkud opomíjený. Přesto si i on pozornost zaslouží. Tato nenáročná kořenová zelenina, která připomíná řepu, má zajímavou nasládlou a lehce pikantní chuť. Tuřín je nízkokalorický a jeho konzumací dopřejeme tělu dávku vlákniny, vitaminu C, draslíku, hořčíku a železa. A jedlé jsou i listy, které se mohou pochlubit vysokým obsahem vápníku.
Topinambur
Stále více příznivců si získává topinambur, který lze pěstovat i v našich končinách, ačkoliv pochází z Mexika. Hlízy mají atraktivní mírně ořechovou příchuť a dají se konzumovat tepelně upravené nebo syrové. Topinambur je zdrojem vitaminu A, B1, B2, B3, z minerálních látek obsahuje především draslík, vápník a železo. Pozornost poutá i vysokým podílem inulinu neboli rozpustné vlákniny, která podporuje zdravé trávení.
Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních vědomostí a zkušeností.