Pokud chcete mít krásné Vánoce, pravděpodobně toužíte také po pěkném vánočním stromečku. Je jedno, jestli má zabírat polovinu místnosti nebo svou velikostí doplnit stávající nábytek, stát na čestném místě uprostřed ostatních dekorací nebo dokonce přímo na sváteční tabuli. Všechno je možné, záleží jen na vašem vkusu a, samozřejmě, velikosti vašeho bydlení.

A věřte nebo ne, kvalitní stromek ve všech jmenovaných velikostech najdete přímo v Česku. Jistě, že na trhu jsou též nezaměnitelné kanadské jedle a jiné kousky z dovozu, ale klasický smrček či borovička opravdu vyrostly uvnitř našich hranic.

Zapomeňte na (zlo)zvyky a kupujte kvalitu

Pokud máte děti, investice do vánočního stromku se vám mnohonásobně vrátí. Jenže i při koupi stromků platí, že čím jsou hezčí, tím jsou taky dražší. A české stromečky hezké a kvalitní opravdu jsou, čemuž odpovídá i cena. Bohužel, většina z nás není na kvalitní stromky zvyklá, a tak je ani nevyhledáváme. Běžné je zajet si na poslední chvíli do některého ze supermarketů, kde se dají nakoupit poslední dárky, kapr, jmelí a nakonec i ten stromeček. Tyto stromky jsou navíc levnější a nákup je mnohem snazší, než kdybyste měli stromek vybírat pečlivě.

Klasický vánoční stromek

Při koupi živého vánočního stromečku budete pravděpodobně volit mezi smrkem, borovicí nebo jedlí. Smrk je klasika, ale jeho nevýhody známe asi všichni. V interiéru moc dlouho čerstvý nevydrží, a tak už od začátku Vánoc pečlivě odklízíte spadané jehličí a modlíte se, aby vydržel alespoň do Silvestra. Borovice vám vydrží déle pěkně zelená, jenže její větve jsou poměrně řídké a nebývá moc vysoká, takže moc krásy vám domů nepřinese. Navíc vám dá většinou opravdu zabrat, než ji umístíte tak, aby holé části stromku nebyly vidět na první pohled.

Jedlička je tím pravým prototypem vánočního stromku, je hezky rostlá a košatá, dobře snáší změnu teplot a neopadává. A logicky je její cena také vyšší, než je tomu u smrčku či borovice.

V Česku cena stále vítězí

Letos se opět nesetkáte s tak masivní reklamou jako v letech před koronavirem, a o to víc se, bohužel, většina Čechů bude držet svého starého zvyku, o kterém již byla řeč. Vše pěkně nakoupit pod jednou střechou, co nejrychleji a nejlevněji to půjde. O kvalitní stromky můžete sice zavadit i tady, ale pravděpodobně již budou vyprodané. Hlavně ten nejkrásnější – jedle kavkazská.

Na co dát pozor

U českých i zahraničních stromků hledejte certifikaci a českého prodejce se klidně doptávejte. Měl by být schopen podat vám informaci, ze které plantáže ten který stromek pochází.

Onu krásnou kavkazskou jedličku dosud poněkud překvapivě nabízel řetězec Bauhaus, a pokud tomu stále tak je, vždy hledejte označení Nordmann. Tyto stromky totiž mají certifikaci GAP, která je zárukou trvale udržitelného způsobu pěstování s ohledem na životní prostředí.

Česko jenom pro odpadky?

U nás ale ty nejkrásnější stromečky stejně neuvidíte, k nám se totiž kvalitní vánoční stromky nedostanou. U nás si můžete koupit maximálně tak dánské „koště“, které už nikdo v Evropě nechtěl. Kvalitní stromky končí obvykle v Německu a ve Francii, kde jsou zákazníci ochotni za kvalitu zaplatit. A tak k nám putují zbylé „šunty“. Stejně jako je to s potravinami, spotřebním zbožím, no, zkrátka se vším. Českého zákazníka stále zajímají ve většině případů hlavně slevy. Smutné, že?

Přitom my umíme vypěstovat stromky opravdu nádherné. Jejich cena je vyšší, ale srovnatelná s kvalitními stromky z dovozu. Opravdu povedený stromeček z Čech poznáte už na první pohled podle silného kmene. A když ho doma usadíte do stojanu, bude krásně vonět, bude z něj vytékat smůla a rozhodně vám nezačne do týdne opadávat. Slušný pěstitel totiž uřízl váš stromek až v prosinci, a tak zůstává dostatečně čerstvý, aby vás těšil minimálně do Tří králů. Tak, jak to má být.

Pravdou je, že v čase Vánoc se většinou hodí každá koruna, a pokud je ten opravdu kvalitní stromek mimo vaše finanční možnosti, nebuďte smutní.

O stromečku svátky přeci jen nejsou.

Autorka při tvorbě článku využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.