Kozlík lékařský je známý celá dlouhá desetiletí. To stejné lze říci i o jeho účincích prověřených časem, lidmi, ale i medicínou. Nejen, že se jedná o půvabnou rostlinku, kterou milují kočičí parťáci, ale také nám může pomoci s nespavostí, uvolněním, se snižováním hladiny stresu a při podpoře duševní zdatnosti celkově. Připravte si z této léčivé byliny, kterou si můžete i sami snadno vypěstovat, účinné kapky nebo čaj. Zahřeje vás, uzdraví a vy se budete cítit skvěle.

Vypěstujte si bylinku na své zahradě

Domácí pěstování má jistě obrovský význam. Ať už se jedná o ovoce, zeleninu či bylinky, vždy máte jistotu, jak produkty rostly, zrály, jak byly sklizeny a v jakých hygienických podmínkách byly skladovány. Když už rozebereme kozlík i z trochu jiné stránky, víte, proč jej milují kočky? Nebo proč se kozlíku říká kočičí kořen? Protože kočkám bylinka zvaná kozlík náramně voní, rády pod ním spí nebo se v ní jen tak válí, kdežto nám lidem kozlík moc nevoní. Řekla bych, že někomu může i dost zapáchat.

Jedná se o trvalku, která je téměř bez nároků. Jediné, co jí opravdu musíte dopřát, je vlhké místo, kam nesvítí přímé slunce. Lze ji také nasbírat volně v přírodě. A to většinou tam, kde je vlhká půda, což je například u potoků, na vlhkých loukách či na okrajích lesů. Doporučuji, abyste vždy kozlík pěstovali nebo sbírali dál od silnice. Nejčastěji se zužitkovává kořen, který se doporučuje sbírat až z dvouleté rostlinky. Nejlépe v listopadu či v květnu, před rozkvětem.

Jak kozlík nejlépe usušit

Jakmile si přinesete kořen kozlíku domů, doporučujeme, abyste jej okamžitě zpracovali na sušení. Druhý den již může být změklý a práce s ním bude složitější. Jelikož jsou kořeny od bláta, řádně je umyjte v teplé vodě. Pomoct si můžete čistou žínkou. Větší a silnější kořeny je dobré pomocí škrabky nebo drátěnky oškrábat. Následně kořeny nakrájejte a rozložte na pláty do sušičky na ovoce.

Sušte nanejvýš na čtyřicet stupňů. Pokud nemáte sušičku, nebojte se kořeny sušit i v troubě. Trvá to ovšem déle a musíte dodržet nízkou teplotu. Nasušené kořeny dejte do sklenice s víkem a uložte na tmavé a suché místo. Sušení není nic složitého a zvládne jej kdokoliv.

Vyzkoušejte kapky z kozlíku

Na přípravu kapek budete potřebovat jednu polévkovou lžíci nastrouhaného či najemno nakrájeného kořene kozlíku a vodku či domácí slivovici. Kořen můžete použít i v čerstvém stavu. Držte se poměru 1 : 6, jeden díl kozlíku a šest dílů zvoleného alkoholu. Pořiďte si nejlépe tmavou láhev, která bude chránit bylinku před světlem. Pokud máte rádi olivový olej ve skle, použijte jeho láhev se širším hrdlem. Suroviny umístěte do láhve a odložte například na skříň či parapet. Připravené suroviny nechte macerovat přibližně dva týdny. Následně kořen přeceďte přes plátýnko a kapky nalijte opět do tmavé lahve. Doporučujeme užívat tři až čtyři týdny, 40 kapek dvakrát denně, následně tři týdny vynechat.

Po této době by se vám mělo usínat jako nemluvňátku. Navíc vám kapičky pomohou s odbouráváním stresu a nervozity, ale také s nastolením vnitřního klidu. Ženy, které trpí menstruačními bolestmi nebo silnou menstruací, by si měly kapky dopřát pravidelně, ale pozor, s dostatečnými přestávkami. Také lidé s poruchami paměti by si měli udělat chvilku na přípravu tinktury a využít její sílu.

Kapky určitě nepodávejte dětem do tří let a těhotným ženám.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.