Přestaňte se omlouvat tam, kde to není nutné. Omluva je sice slušnost, ale kdybychom se omlouvali úplně za vše – za to, jací jsme nebo jakou máme náladu, opravdu bychom nedělali nic jiného. Navíc neustálé omluvy brzy začnou lézt okolí na nervy.

Ženy jsou omluvami typické. Ale přestaňte s tím, neboť všeho moc škodí, a to hlavně vám.

Odmítáte komplimenty

Na pochvalu typu: „Tobě to dneska sluší!“ je správná jediná odpověď, a to poděkovat. Jenže většina žen se začne ze studu obhajovat: „Ale, jen jsem si umyla vlasy.“ Nebo: „Vždyť to jsou staré šaty.“ A podobně. Neshazujte se. Mějte z pochvaly radost, posilte své sebevědomí a radujte se.

Zůstáváte single. A možná střídáte partnery

Staré rčení praví, že „na každý hrnec se nakonec najde poklička“. Má vám dodat odvahu, že nezůstanete sami. Možná ale nikoho nenapadlo, že někdo, a to i žena, může být radši sám. Možná jste raději originální a jedinečný hrneček než hrnec, který hledá pokličku.

Vyčítavé pohledy a otázky: „To už zase chodíš s někým jiným?“ No a co? Dnes už si opravdu ženy mohou užívat stejně jako muži, včetně hrátek na jednu noc. A pokud by vás někdo nazval lehkou děvou, povzneste se nad to, je to zřejmě macho, který by si s vámi taky rád zaskotačil.

Přestaňte se omlouvat, že si dopřáváte

Teď už nemluvíme o hrátkách, ale o dezertech a jiných dobrotách. Například při obědě s kolegy poprosíte číšníka o dortík na závěr, ale hned se omlouváte s provinilým: „Dnes jsem ještě nic nejedla.“ Případně: „Mám dneska strašný hlad, to asi ty hormony.“ Přestaňte s tím. Ať už jste štíhlá nebo baculka, je to jedině vaše věc, kolik čeho sníte.

Jste zdravě egoistická

Oblíbené hodnocení okolí zní: „Pořád myslíš jen na sebe!“ Ale mnohdy je to naprostá priorita, aby se člověk nejdříve postaral sám o sebe, protože jedině tak se potom může starat také o ostatní. Takže se nenechte zraňovat výčitkami tohoto typu a přestaňte se tím trápit.

Přestaňte se omlouvat, že máte špatnou náladu

Nemůžete najít telefon, ujede vám autobus a ve finále se vám utrhne ucho u tašky. Jistě, to na náladě nepřidá nikomu. Jsou dny, kdy se prostě nedaří a vy ztrácíte úsměv. Máte na to plné právo. Nikdo nemůžeme být pořád veselý, takže se své rozmrzelosti bez výčitek poddejte.

Chcete zhubnout, i když nejste obézní

Jen vy sami nejlíp víte, jaká hmotnost je pro vás optimální. Takže klidně hubněte, i když od okolí uslyšíte třeba: „A proč chceš hubnout? Ty to přece vůbec nemáš zapotřebí?“. Je to vaše tělo a vy se rozhodně nemusíte omlouvat za to, kdy se v něm cítíte dobře.

A takových věcí je mnoho. Nemusíte se omlouvat, že máte děti příliš mladí nebo naopak v příliš pokročilém věku, že děti nechcete vůbec nebo že po svatbě netoužíte, že jíte zdravě nebo nezdravě, že cvičíte nebo jste líní či dokonce že jste celkově „jiní“.

Hlavně si nic nevyčítejte a odteď už bez omluv!

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.