Vypořádat se s časem je těžký úkol, který v dnešní době trápí většinu lidí. Nikdo si asi nemůže dovolit hodit nohy jen tak na stůl a začít ho ignorovat. Ale naštěstí se dají aspoň vymyslet finty, které vám z hlavy vyženou úzkosti a stres.

Co pro sebe tedy můžete udělat?

Nestěžujte si na čas

I když máte pocit, že vás hodiny pěkně prohání, nestěžujte si v duchu ani okolí větami typu: fakt nestíhám, to nemám šanci zvládnout včas, mám strašně moc práce atp. Možná to tak opravdu je, možná byste potřebovali, aby měl den tak o 5 hodin víc, ale nestěžujte si. K ničemu to nepomůže, akorát vy si tímto způsobem vnitřní proces stresu ještě zhoršujete. Myšlenky typu „nestíhám“ jsou pak intenzivnější a donekonečna si je vnášíte do mysli. Pak se můžete začít chovat splašeně, běhat od jednoho k druhému a nestíhat ještě víc. Nakonec by vám situace připadala zcela bezvýchodná.

Všimněte si vzteku

Pokud budete cítit vztek, že vás někdo nebo něco ve vašem běhu zdržuje, uvědomte si to. Třeba si dokonce všimnete, že nahlas nadáváte, například na to, že jste nestihli projet přes koleje a závory vám spadly těsně před nosem. Nebo proto, že váš spoj do práce už má zase zpoždění. Tyto situace nemůžete ovlivnit, svůj vztek si uvědomte a rozhodněte se, jestli vás baví se vztekat a je to k něčemu dobré nebo naopak vztekem stres ještě zesilovat. Určitě vymyslíte, co užitečnějšího se dá dělat. Třeba jen sedět a v klidu pozorovat okolí.

Stanovte si interval pro sebe

Jestliže jste se rozhodli, že se budete věnovat sami sobě a strávíte pravidelně několik minut třeba vymalováváním mandal, meditací nebo jen tak „zíráním do blba“, stanovte si na to nějaké pevné místo ve svém programu. Všichni se odmala řídíme návyky, které nám pomáhají čistit si ráno zuby, česat se a oblékat, což víme, že je užitečné, i když třeba nudné. Pokud je nějaká činnost součástí pravidelnosti, pak ji nejspíš uděláme, stejně jako si v autě zapínáme bezpečnostní pás. Takže si naplánujte, že péče o vaše duševní zdraví nastane každý den třeba od sedmi do osmi večer, a dodržujte to!

Plánujte v souladu s realitou

Když máte malé děti nebo při zaměstnání ještě studujete či podnikáte, neplánujte si denně půlhodinové cvičení dýchacích technik. Nejpozději po 3 dnech byste tento plán nemohli splnit a potom se na to asi i vykašlali úplně. Dejte si reálné úkoly – třeba jen 3krát týdne 20 minut. Kdyby se vám uvolnil nějaký čas navíc, tím líp. To samé platí v životě pro cokoliv. Když už přijímáte nějaký úkol od sebe nebo od okolí, včas si uvědomte, jestli máte šanci to stihnout, a podle toho plánujte.

Vytřiďte časožrouty

Obrovským žroutem vašeho času jsou zlozvyky nebo neužitečné návyky, jako je třeba sledování sociálních sítí nebo prosté brouzdání po internetu. Zamyslete se, které nešvary vás připravují o drahocenný čas a zbavte se jich. Platí, že věci, které dělat nemusíte, prostě nedělejte. Například, co se týče uklízení bytu: Když náhodou uklidí ostatní, buďte rádi, že je docela uklizeno, ale netrvejte na tom, že to musí být podle vašich parametrů. Také nepřeskakujte z jedné věci na druhou. Co začnete, to se snažte dokončit.

A pochvalte se za to! Protože dělat 10 věcí najednou opravdu neznamená, že toho stihnete víc.

 

Autorka je psycholožka a při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.