Dnešní hektický svět a uspěchaný životní styl našemu duševnímu zdraví příliš neprospívají. Mnozí z nás pro samé povinnosti pozapomínají sami na sebe. Právě péče o duševní zdraví se přitom obvykle ocitá až na jakémsi pomyslném chvostu priorit. A není tudíž divu tomu, že si jen málokdy dokážeme udělat čas, abychom se mu podívali pořádně na zoubek a něco pozitivního pro něj vykonali. Prospěje mu například dodržení několika pravidel. Zapomínat bychom neměli například na odpočinek a zdravý nadhled. Vřele lze také doporučit naučit se žít přítomným okamžikem.

Nezanedbávejte odpočinek

Pravidelný odpočinek a relaxace slouží nejenom k nezbytné regeneraci fyzických sil, ale zároveň jsou balzámem pro duševní zdraví. Neodpírejte si proto čas, kdy se přestanete věnovat běžným povinnostem a zaměříte se pouze na sebe. Doslova zázraky umí nejenom meditace či dechové cvičení, ale perfektně dokáže vyčistit hlavu třeba procházka do přírody nebo rukodělný koníček.

Nezapomínejte ani na vydatný spánek. Také ten naše tělo i duše potřebují k tomu, aby načerpaly dostatek energie pro další den. Dobrovolné ochuzování se o spánek může vést nejenom k únavě, ale také k emoční labilitě a psychické nevyrovnanosti.

Udržujte si zdravý nadhled

Na každého z nás se každodenně valí záplava povinností a starostí, které je třeba řešit. Pokud jich je ale příliš, není snadné je ustát, a proto se v nich také mnozí z nás začnou časem topit. Jakmile začnete mít pocit, že vám starosti přerůstají přes hlavu, je na místě udělat selekci. Co je opravdu důležité a co lze z hlavy bez větší újmy vypustit?

Pamatujte rovněž na to, že ani to nejhlubší dno není bezedné. Nevěnujte zbytečnou energii tomu, co stejně není ve vašich silách změnit.

Nezapomínejte na přítomnost

Naučit se žít přítomností a aktuálním okamžikem není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Kolikrát toužebně vyhlížíte budoucnost a upínáte se k něčemu, co teprve bude a možná ani nikdy nenastane? Jak často pátráte v minulosti, analyzujete již proběhlé události a své případné životní přešlapy, které následně ovlivnily váš další osud?

Přitom je ale opravdový život tady a teď. Právě přítomnost je tím, čemu bychom měli věnovat tu největší pozornost. Přílišné zaobírání se minulostí či budoucností nám zbytečně bere energii a neblaze se promítá i na stav duševního zdraví. Žít je třeba skutečný život.

Žít šťastný život není ve skutečnosti tak obtížné, protože každý den je jedinečný. Když vezmete řadu takových dní a dáte je dohromady, máte rok.

Dejte roky k sobě a stane se z nich celý život – život plný lásky, štěstí, cílů, nadějí, víry a snů.

Pozor na zrádný pesimismus

Každodenní škarohlídství má jen pramálo výhod a kdo ví, jestli vůbec nějakou. Ačkoliv v některých situacích se vyplatí udržovat si spíše opatrný optimismus, přílišný pesimismus není pro naši duševní pohodu a psychické zdraví tím pravým ořechovým. Je vědecky prokázané, že zatvrzelí pesimisté pociťují v životě málo štěstí, jsou vnitřně nespokojení, a dokonce jim hůře pracuje imunitní systém, takže bývají častěji nemocní.

Zkuste se na sebe hned po ránu usmát do zrcadla a najděte si i na náročném dni něco hezkého, ačkoliv půjde třeba o pouhou maličkost. Možná se touto nepatrnou změnou začnou ve vašem životě odehrávat takřka zázraky.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních vědomostí a zkušeností.