Kreativitu můžeme definovat různými způsoby. Někdy je dokonce nazývaná jakousi „dovedností budoucnosti“. Díky ní se lidé přizpůsobují novým situacím nebo pomocí ní řeší problémy. Kromě jiného úzce souvisí i s fantazií, která se stává velmi potřebnou zejména pro umělecky založené duše. Myslíte, že se kreativitě nedá naučit a člověk se s ní rodí? Pak vás vyvedeme z omylu. Můžete ji totiž houževnatě pěstovat, trénovat a podporovat její vývoj. Jak na to?
Kreativní myšlení potřebují nejen umělci
Lidská společnost se naučila žít ve stereotypech. Ty však nikterak kreativitu nepodporují. Jsou to zažité vzorce, které člověk opakuje, aniž by nad nimi musel nějakým způsobem přemýšlet. Vymanit se z tohoto začarovaného kruhu je leckdy obtížné, protože zvyk je, jak se říká „železná košile“. Pokud však chcete žít mnohem pestřejší, bohatší a šťastnější život, je nasnadě podporovat svou představivost a tvůrčí schopnosti. Když tak učiníte, budete vnímat každý svůj další den plněji a radostněji. Najdete v něm smysl a vždy něco nového a nepoznaného. Probudit mozek z letargie se tedy vyplatí. Nemusíte být zrovna malířem či spisovatelem, abyste se mohli kreativitě naučit.
Co se skrývá za kreativitou?
Jak již bylo uvedeno v úvodu, kreativita je důležitá dovednost, kterou si může osvojit skutečně každý. Promítat se ostatně může nejen v osobním životě (například při organizaci narozeninové oslavy), ale i v tom profesním (zasahuje nejen do umělecké a hudební sféry, ale i do té technické a vědecké). Naučí vás, jak řešit složité záležitosti a podpoří aktivní činnost mozku. Nastíní vám kouzlo improvizace. V podstatě boří bariéry a dává průchod fantazii.
Jaké jsou cesty k tvůrčím schopnostem?
Říká se, že ty nejlepší nápady přichází v nečekanou chvíli, kdy si zrovna „čistíte“ hlavu od chaotických myšlenek na procházce. A právě tím můžete začít, pokud chcete kreativitu a fantazii podpořit. Hýbejte se, skákejte, choďte, běhejte. Mozek se tak řádně okysličí a zbystří. Svůj vliv má i to, že nejste v duševní tenzi, zkrátka se uvolníte a můžete nechat volně proudit svou kreativní energii. A jaké další možnosti pro znovunalezení tvůrčího vnímání existují?
- Stanovte si určité hranice pro splnění úkolů/cílů: V realitě to vypadá vlastně tak, že svůj mozek dostanete pod tlak. Vybudíte jej k něčemu, co jste ještě nikdy nezkoušeli. Vše, co potřebujete udělat, se pak stane výzvou. Zářným příkladem je spisovatel Theodor Geisel, který se vsadil se svým editorem, že napíše knihu pro děti pouze s padesáti různými slovy. A dokázal to. Tato publikace se následně stala velmi úspěšnou.
- Zařaďte do svého denního harmonogramu dostatek odpočinku: Tvůrčí myšlení vám nesepne, pakliže budete ve stresu a unavení. Zkuste relaxovat, cvičit jógu, řízeně meditovat a pobývat v místech, které máte nejraději. Zhluboka dýchejte a čerpejte novou energii. Nápady se jen pohrnou.
- Neostýchejte se zapojit do svých projektů i ostatní lidi: Existují samozřejmě samotáři, kteří mají své kreativní myšlení na výši, když je nikdo z okolí neruší. Ovšem součinnost s ostatními lidmi je taktéž prospěšná. Ne nadarmo se říká – víc hlav, víc ví. Kromě jiného můžete naslouchat i jiným pohledům na věc, které vás určitě obohatí. Týmová spolupráce je motorem a pohání projekt daleko více kupředu.
- Dopřejte si dostatek spánku: Jedině dostatečně vyspalí zapojíte na plné obrátky svou kreativní duši. Jestliže už toho budete mít za celý den dost, jděte si lehnout – ráno moudřejší večera!
Buďte hraví a začleňte do svého života „geniální hodinu“
Pod pojmem „geniální hodina“ si lze představit mnoho rozmanitých věcí. Jedná se však o šedesát minut jakékoliv činnosti, která vás nějak duševně obohacuje. V rámci této činnosti zahajte nový projekt, který skutečně dotáhnete do konce. Například: rádi malujete? Potom vytvořte koláž, sérii obrazů nebo třeba ilustrace do budoucí knihy. Své si najdou v této hodině i ti, kteří s oblibou pracují se dřevem, s kovem nebo třeba milují psaní textů. Cílem tohoto podporování kreativity není dotáhnout projekt do konce v daný den, v jedné hodině, ale systematicky pokračovat den za dnem, až vám před očima začne vznikat něco, na co budete hrdí po zbytek celého života. Tak se můžete v tvůrčím smýšlení nebývale nastartovat.
Při tvorbě článku autorka využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.
Reinisch Iveta
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.