Nedávno jsem si četla svůj starý článek o radosti. A pak mě napadlo, že o radosti se toho dá říct mnohem víc, než vlastně tušíme. Ba co víc, my často ani nevíme, co slovo „radost“ vlastně znamená a jaký je pocit pravé čisté radosti.

Radost. Příjemná emoce, která nám pomáhá a posiluje nás. Radost bývá nejčastěji spojená s přítomností a blízkostí druhých lidí, které máme rádi. Přesto, namísto toho, abychom se radovali z jejich štěstí a úspěchů, často nás místo radosti přepadne závist.

Pro svou vlastní spokojenost a radost bychom se měli naučit prožívat štěstí druhého, jako by šlo o štěstí naše vlastní. Bohužel žijeme v době, která posiluje sobeckost, a tak se toho musíme o sdílení radosti ještě mnoho naučit. Vybrala jsem pro vás ty nejdůležitější informace o tom, co je sdílení radosti a jak tohoto stavu dosáhnout.

Co ztratíme štěstím druhého?
Oslavme s nimi
nebo se je snažme napodobit.
To by měla být naše touha a odhodlání.
                                        Šrí Satja Saí Bába

Pokud se naučíte radovat ze štěstí druhých, zlepší se vaše vztahy a váš život se stane mnohem spokojenější a veselejší. Jaké konkrétní výhody má sdílení radosti s ostatními?

Když na život pohlížíte jako na hru s nulovým součtem, kde výhra druhého člověka znamená vaši ztrátu, prožíváte téměř neustále napětí a úzkost. Myšlení, kdy se úspěchy sčítají, zmírní některé vaše obavy a pomůže vám vychutnat si více klidu v duši.

Žárlivost a závist jsou pěkně nepříjemné emoce, které sabotují všechny vaše vztahy včetně těch, kterých si nejvíc ceníte. Když sdílíte radost druhého, závist začne mizet. Fanděte úspěchu druhých i úspěchům vlastním. To posílí váš pocit štěstí.

Vaše vlastní štěstí je samozřejmě velmi důležité. Proto pomáhejte vytvářet příčiny svého štěstí tím, jak myslíte a jak se rozhodujete. Pokud se budete zaměřovat na pozitivní věci v životě, vaše štěstí poroste. Ostatní lidé na vás navíc začnou reagovat také pozitivně, protože z vás pocítí dobrou energii. A jestliže začnete nesobecky dávat, vždy obohatíte sebe víc než ty, kterým dáváte.

Jak to udělat?

Je příliš snadné nechat se pohltit vlastními boji, úspěchy a neúspěchy. Moudrá rada proto zní: zaměřte se na druhé lidi, na to, co se děje v jejich životě. Chvalte je vždy, když je k tomu byť malý důvod. Může být obtížné být tu pro ostatní, pokud se vy sami cítíte pod psa. Proto nezapomínejte na péči o sebe, o pěstování a rozvíjení lásky k sobě samým a připomínejte si co nejčastěji věci, za které jste vděční.

Předstírejte, pokud musíte

Na začátku procesu sdílení štěstí s ostatními to není vůbec snadné. Proto se nebojte používat pozitivní gesta a slova, i když štěstím nejste na 100 % naplněni. Vždy můžete říct něco laskavého. A stejně tak, jako myšlenky ovlivňují vaše činy, vaše činy postupně začnou ovlivňovat vaše myšlení. Krok po kroku se dopracujete k tomu, že to, co děláte a říkáte bude plně v souladu s tím, co si myslíte.

Začněte s lidmi, které milujete

Nadchnout se pro všechny lidi na světě z minuty na minutu opravdu možné není. Ale začněte u lidí, na kterých vám záleží. To, že někoho milujete nebo vám na něm záleží automaticky neznamená, že nepocítíte závan závisti a žárlivosti na jeho úspěch. Přetavit pocity do čiré radosti nepůjde hned, ale důležité je na tom pracovat a mít stále na paměti, že sdílená radost je dvojnásobná radost, a to pro obě strany.

Radovat se ze štěstí druhých je konstruktivní způsob pohledu na svět. Přivítejte více radosti ve svém životě a posilte své vztahy tím, že se těšíte z nich i z pohody druhých.

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.