Neustálý stres z povinností a pracovního tlaku může mít nebezpečné dopady na vaše psychické zdraví a nepěkně vám znepříjemnit každodenní život. Pokud si i vy přijdete, že toho je na vás moc a nic už nepomáhá, měli byste vyzkoušet zásady biohackingu, tedy soubor určitých změn životního stylu, které vám pomohou dívat se na věci s větším nadhledem.

Co je to biohacking

Biohacking je soubor určitých změn životního stylu, které umocní váš potenciál. V zásadě jde o způsob sebepoznání pomocí určitých experimentů se svým vlastním tělem a poznání toho, co vám dělá dobře a podporuje vaše tělo. Při tomto procesu by totiž mělo být vaším cílem stát se lepší verze sama sebe, což vám pomůže dívat se na věci s nadhledem a pochopit, za jakých podmínek jste výkonnější. Níže se můžete podívat na ty nejlepší způsoby, jak s biohackingem začít.

Pravidelný sport

Skvělý způsob, jak se odpoutat od každodenních stresů a podpořit svou mysl, je pravidelný sport, a to zejména běh či rychlejší chůze v přírodě. Při těchto aktivitách si skvěle pročistíte hlavu, čímž získáte lepší pohled na své povinnosti a budete je schopni řešit mnohem efektivněji a s klidnou hlavou. Jakmile přijdete domů, udělejte si ovocný nápoj (nejlépe z lesního ovoce a proteinu), který podpoří váš mozek a navodí vám lepší náladu.

Studená sprcha

Studené sprchy patří mezi nejlepší metody, jak vystoupit ze své komfortní zóny a posílit své kladné sebevnímání. Nejlepší účinek mají hned ráno, neboť vám dodají dostatek energie do rušného dne. Samozřejmě, není dobré hned zítra po probuzení na sebe několik minut lít ledovou vodu. Začít se musí postupně – nejprve si pusťte teplou vodu, pak vlažnou a v závěru trochu chladné vody, ve které vydržíte několik vteřin. Každý týden pak tuto délku posouvejte a přidávejte vodě na chladu. Jde navíc o skvělý způsob, jak posílit imunitu a odolnosti vůči stresu.

Protahování těla

Mezi hlavní zásady biohackingu patří protahování. Pokud se cítíte špatně, zkuste na chvíli zastavit a protáhnout si každou část těla – i malý pohyb vám dokáže snadno zlepšit náladu. Úžasně tak uvolníte přílišné napětí mysli, které se odráží do všech vašich svalů. Navíc se protahovat můžete kdekoliv, třeba i v kanceláři. Skvěle vám ale pomohou lekce jógy.

Správný jídelníček

Určitě znáte přísloví: „Jste to, co jíte“. Proto je velmi důležité poznat, které potraviny vám nedělají dobře nebo se po nich cítíte unavení a bez nálady – zejména to mohou být mléčné výrobky, zpracované potraviny nebo sladkosti plné rafinovaných cukrů. Cílem této zásady je najít vhodný jídelníček, který vám dodá dostatek energie a bude prospívat jak vašemu tělu, tak i vaší duši.

Nastavení mysli

Nastavení mysli je základ všech doporučení. Pokud totiž budete přistupovat k věcem negativně a s přesvědčením, že dopadnou špatně, tak to tak opravdu bude. Raději si proto s klidnou hlavou řekněte, že vše zvládnete, a v případě potřeby vždy můžete někoho požádat o pomoc a radu. V zásadě byste se měli snažit udržovat pozitivní myšlení, protože vy sami si svými názory vytváříte svůj vlastní svět a je jen na vás, jaký bude.

Pravidelná meditace

Není lepší očisty mysli než pravidelná meditace. To samozřejmě neznamená, že musíte každý den sedět hodiny v tureckém sedu a čekat na zázrak. Pokud na vás přijde stres nebo špatná nálada, na chvíli se zastavte, lehněte si, zavřete oči a 10 minut poslouchejte své oblíbené písničky. Uvidíte, jak rychle se vám uleví.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.