Každý člověk považuje svůj domov za bezpečné útočiště, kde se chce cítit příjemně a uvolněně. Útulnost zcela jistě zajistíte vhodným nábytkem i doplňky, ovšem velmi mocným designovým nástrojem pro lepší náladu jsou odstíny kolem vás. Psychologie barev hraje významnou roli nejen v interiéru vašeho bytu. Pojďme si říct k tomuto tématu něco víc.

Barvy jsou nepostradatelnou součástí našich životů

Barvy jsou nedílnou součástí lidského života. Barevné spektrum totiž pomáhá člověku vnímat pomocí smyslů věci kolem něj. Tyto vjemy tvoří téměř 90 % všech vnějších impulzů. Není tedy překvapením, že různé odstíny ovlivňují intenzivně naše pocity i nálady. Vždyť člověk barvami vlastně žije. Tak například černá je tradičně smuteční a vyvolává zádumčivé až temné emoce. Oproti tomu žlutá jakoby rozjasňuje duši a přináší světlo a jas. Zelená pak vnitřně uklidňuje, proto lidé chodí rádi do přírody. Zkrátka a dobře, život je jako duha, v které se snoubí mnoho odstínů. Záleží jen na vás, co budete preferovat.

Červená barva vás rozohní

O červeném odstínu lze říct, že není rozhodně pro slabé povahy. Vyhnout by se mu měli v interiéru zejména lidé, kteří jsou choleričtí a emočně nevyrovnaní. Červená vás totiž zkrátka a dobře „rozpumpuje“. Konkrétně má vliv na krevní tlak i tep. Představuje vášeň i romantiku zároveň. Kromě toho zbystří všechny smysly. Využít ji tedy můžete v celé své kráse třeba v kuchyni, kde vám díky ní bude více chutnat! Červená je barva, která se může zdát na první pohled dramatickou. Záleží ovšem na její intenzitě. Do bytu pořizujte spíš odstíny tlumenější.

Žlutá barva projasní váš den

Žlutý odstín dodá vašemu domovu jakousi jiskru. Vzbudí ve vás optimismus a pocity štěstí. Kromě jiného žlutá barva podporuje paměť a obecně stimuluje nervový systém. Taktéž podněcuje kreativitu a komunikaci. Vhodné tedy bude, když žlutou vymalujete třeba pracovnu či dětský pokoj, kde se vaši potomci učí. Může podpořit výtečné výsledky nejen v zaměstnání, ale i ve škole! Dle intenzity odstínu pak lze korigovat nálady. Tlumenější žlutá je spíš uklidňující a neutrální. Ta teplejší pak rozzáří úsměv na tváři kohokoliv, kdo k vám zavítá. Je jako slunce, které máte na dosah po celý rok.

Modrá barva zajistí pocit bezpečí

Není divu, že se říká „modrá je dobrá“. Dokáže zajistit pocity klidu, svěžesti a představuje spolehlivost a sílu. Perfektně se hodí například do koupelny anebo i do ložnice. Podporuje totiž odpočinek a celkově zpomalí fyziologické funkce. Zvážit ji však můžete i do pracovny. Umí zvýšit koncentraci, což přijde vhod při zvýšené mentální činnosti. Dle zvoleného odstínu můžete vyvolat konkrétní pocity. Jestliže vyberete nebesky modrou, podpoříte relaxaci. Intenzivnější odstíny modré pak zvýší vaši energii.

Zelená barva zklidní vaši rozjitřenou duši

Zelený odstín představuje obnovu a růst. Tuto barvu mají lidé spojenou především s přírodou, tj. s rozlehlými travnatými plochami, lesy a dalšími okolními krásami. Zelená pomáhá v uspěchané době uklidnit a odbourat stres. Zpomalí tep a sníží krevní tlak. K meditaci je naprosto ideální, proto ji volte například do obývacího pokoje či ložnice. Díky tomuto odstínu se vám bude lépe usínat i rozjímat. Podpoří celkovou duševní rovnováhu.

Šedá barva podpoří relaxaci

Jste spíš člověk, který má rád svůj klid a pohodu? Potom zvolte do některé z místností šedý odstín. Sytější barva se může zprvu zdát jako depresivní, ovšem dokonale se hodí do kombinace se světlejším barevným nábytkem. Ten díky ní vynikne. Zauvažovat o méně intenzivní šedé můžete například v pracovně, v obývacím pokoji anebo v předsíni. Dokonalou kombinací pak bude s dřevěnými prvky a dřevěným obložením. Dodá vašemu domovu na zemitém rázu.

Hnědá barva pomůže zmírnit stres

Jste neustále v jednom kole a potřebujete se konečně zastavit a zodpovědně relaxovat? Pak volte do svého interiéru hnědou barvu v jakémkoliv odstínu. Ta vás přiměje k odpočinku po hektickém pracovním dnu, stejně jako celou vaši rodinu. Působí hřejivě, příjemně a připomene přírodní materiály.  Díky tomuto odstínu lze tlumit příliš prosvětlené místnosti. V kombinaci s limetkově zelenou a oranžovou se vám bude hnědá též zamlouvat.

Autorka se problematikou dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých vlastních zkušeností.