Třikrát denně se najíst, ujít deset kilometrů, vypít dva a půl litru vody, učesat se a vydrhnout si zuby. Zažitá rutina. Ale sledujete aktivitu na toaletě? Ne. Většina lidí tam totiž chodí až s nutkavým pocitem vyprázdnit se. Možná tak ale přehlíží varovné signály, že je se střevy něco v nepořádku.

Vnitřní neklid

Stres je zdrojem mnoha potíží a jen těžko byste pro něj hledali konkurenci. Nenápadně se plíží kolem a parazituje na přirozeném zdraví. Jeho největší zbraň je neviditelnost. Možná jste trošku nesví z napjaté situace v práci nebo našponovaného rozpočtu doma, vynervovaní z dětí v pubertě, smutní z úmrtí blízkého přítele a naštvaní na kila, která se vás drží zuby nehty. A cítíte nepohodlí. Jen málokdo mu ale věnuje pozornost. Všechno totiž jednou přejde a s tím automaticky odejdou i symptomy úzce spjaté s nepříjemným obdobím v životě. Nebo ne? Ne! Takhle stres nefunguje. Pomalu a potichu ničí vaše zdraví a vytváří živnou půdu pro další a často bohužel i chronické neduhy.

  • Bolesti hlavy a migrény
  • Svalová slabost
  • Váhové výkyvy (většinou skokové přibírání)
  • Emoční nestabilita
  • Kožní problémy (vyrážky, ekzémy, svědění)
  • Mravenčení v končetinách
  • Nechutenství
  • Zhoršení kognitivních funkcí

Jedním z nejsilnějších a bohužel zároveň i nejpřehlíženějším projevem jsou ale potíže s trávením. Nejde o to, že někdo reaguje na duševní neklid přejídáním se nebo hladovkou, ale o to, jak tělo pracuje se stresem a je možná až moc přecitlivělé. A každý šrám, který stres způsobí, se hojí dlouhé měsíce. Jindy je rekonvalescence marná. A nefunkční střevní systém je zárukou vleklých a většinou celoživotních problémů.

Střeva na mušce

Někdo je citlivější a trávení dostane zásah i po pár dnech, další si počká pár týdnů. Stres ale způsobuje emoční nerovnováhu a ta se dřív nebo později podepíše právě na schopnosti přijímat jídlo, trávit a vylučovat.

Průjmy se dají zastavit nebo utlumit – jídlem, bylinkami nebo podpůrnými léky. Se zácpou je to o poznání horší. Když nechce stolice ven, máte jen velmi omezené možnosti, jak tělu ulevit. Změna jídelníčku mívá jen minimální účinky, nárazový pohyb (běh nebo jiné kardio cvičení) stejně tak. Projímadla vám střeva sice pročistí, ale jsou jen rychlým řešením akutního problému. Necílí totiž na příčinu potíží a při dlouhodobém nebo opakovaném užívání mohou zdravotní stav dokonce zhoršit.

A tak máte jedinou možnost. Budete muset zařadit ranní rutinu – lněné semínko, chia, ovesné vločky a psyllium. A to všechno na úkor nadměrné konzumace mléčných výrobků, masa, luštěnin a bílého pečiva. Něco za něco. Alespoň během trvání stresového období. Jakmile se střeva uklidní, nic nebrání jídelníčku, na který jste zvyklí.

Se střevy není radno si zahrávat. Není to srdce, mozek ani ledviny, ale nenechte se zmást. Odvádějí sice tu nejšpinavější práci, ale když stávkují, začne strádat celé tělo. A v krajním případě může jít o život. Ono taková divertikulóza, Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida umí člověku hodně zavařit, o karcinomech nemluvě. Jakmile se naruší mikroflóra, změní se propustnost střevních stěn nebo se vytvoří polypy, které brání odchodu stolice, je něco špatně.

Cesta ven

Stačí si představit, že byste veškeré tekutiny během dne přijímali skrz brčko. Namáhavé, unavující, nezdravé. Zaměřte se i na druhý směr. Pokud stolici chybí voda a zůstávají po vás králičí bobky nebo se vymyká standardu ohledně barvy, tvaru nebo konzistence, zpozorněte. Střeva vás upozorňují, že jsou pod tlakem a nezbývá moc prostoru k experimentům. Čím méně toho totiž vypudíte, tím více toho zůstane v těle. Hmota ale přibývá a časem opustí trávicí trakt a vydá se na průzkum. A to už vyžaduje rychlý zásah lékaře.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.