Jedná se o celkem častý, a přitom dosud málo probádaný problém. Pro osoby, které trpí tímto syndromem, to není nebezpečné, ale dokáže jim to značně znepříjemnit život. Mají nutkání výrazně hýbat končetinami, a to hlavně v klidovém stavu.  

Znepříjemňuje to život

Jedná se o poruchu nervového systému, která postihuje převážně dolní končetiny. Postižené osoby mají nutkání hýbat nohami, a to především v klidovém stavu. Někdy to může přejít do nepříjemných až bolestivých obtíží. Není, ale vyloučeno, že se syndrom projevuje i na rukou a trupu.

Jak rozeznat symptomy 

Ty se dostaví hlavně při odpočinku během sezení. Často je to také večer před spaním nebo v průběhu spánku. Většinou začnete vnímat změny citlivosti v dolních končetinách, například jde o projevy brnění, mravenčení a svědění, které někdy vedou i k bolestem v nohou. Mnohdy je to také charakterizováno potřebou nebo nutkáním pohnout postiženou končetinou. To vše vede i k neschopnosti klidně posedět.

Od bolestí nohou až k poruchám spánku

Nepříjemné pocity v končetinách se ale někdy projeví i častějším probouzením, a to nakonec vyústí v dlouhodobé poruchy spánku. Říká se, že je vždy lepší jít do hloubky a řešit příčiny než jen důsledky nemoci. Ale v tomto případě je to složité, protože se dosud neví, co syndrom spouští. Předpokládá se, že jde o genetické onemocnění. Někdy se za důvod ale uvádí i nízká hladina železa v mozku. 

Jak se postarat o zmírnění projevů 

V případě menších obtíží se doporučuje kývání lýtky, masáže, střídání teplé a studené vody během sprchování, ale i dostatek pohybu a časté procházky. Dále je dobré změnit životosprávu, která má vliv na celkové fungování těla. Mezi spouštěče nepříjemných pocitů totiž patří konzumace alkoholu, přemíra soli v jídelníčku nebo přísun kofeinu ve večerních hodinách. 

Za vším hledej něco dalšího 

Pokud vám výše zmíněné rady nepomáhají nebo se u vás objevují i horší projevy, na které nic nepomáhá, je lepší na nic nečekat a vyhledat odbornou pomoc. Pamatujte, že za různými negativními projevy těla se někdy skrývá i závažnější onemocnění. Není to samozřejmě pravidlem, ale netřeba tento syndrom, jako každý jiný, podceňovat. 

Autorka článku se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.