Pampeliška roste na českých loukách tak dlouho, že se pro ni vžilo mnoho nádherných lidových názvů. Říká se jí například pamprlice, hadí strašidlo, odvančík, mléčný lupen, majíček, smetánka apod., ale rozhodně se jedná o jednu z nejsilnějších bylin, kterou můžete na louce nasbírat. Vezměte si výbavu a vyrazte. Z pampelišky totiž zužitkujete květ, stvol, listy i kořeny.

Ze zahrady ji nevyhánějte

Je to plevelná bylinka a roste, kde se jí zachce. Její sezóna začíná už na konci března a končí s prvními chladnými podzimními dny. Najít ji v přírodě? Žádný problém. Vydejte se na louku, pole, koukejte se po příkopech. Daří se jí na slunných místech. Zatímco pohled na zlatavou louku rozněžní i toho nejurputnějšího zatvrdilce, mnoho zahrádkářů se snaží pampelišku dostat ze zahrady. Je to ale velká chyba, protože její květy přitahují včely a kořeny zase žížaly. Mít pampelišku na zahradě je proto určitě výhoda.

Jak a co sbírat?

Nemusíte se moc zdráhat, klidně si nasbírejte celé hrsti. Pampeliška se rychle množí i roste. V jednom květním úboru dozrává až 150 nažek, které vypadají jako malinké padáčky a jsou roznášeny větrem na velké vzdálenosti. Proto není divu, že je všude kolem. Jako první hned na jaře ochutnejte stvoly. Každý den si jich dopřejte cca 5 až deset. Co se týče listů, ty sbírejte, když jsou ještě mladé. Jsou méně hořké a obsahují nejvíce cenných látek. Věděli jste, že čerstvé pampeliškové lístky obsahují dokonce dvakrát více železa než listy špenátu? Květy si natrhejte ideálně v poledne za slunného dne. Budou maximálně rozvité. A pro kořen si zajděte na jaře nebo na podzim. Vydloubněte ho celý a pozor, krájejte pouze podélně. Všechny části můžete jíst čerstvé, kořen je dobré si nasušit.

Rozmanitý mix velmi cenných látek

Pampeliška je zlatý poklad nejen vzhledem. Obsahuje zdraví prospěšný mix cenných látek, konkrétně: flavonoidy, inulin, hořčiny, fytosteroly, lecitin, třísloviny, proteiny, pektiny, několik kyselin (např. linolenová, křemičitá, šťavelová aj.). Z minerálních látek jsou hojně zastoupeny hořčík, železo, selen, zinek a mangan. Nechybí ani vitamíny B, C, D a E. Vrtalo vám vždycky hlavou, co že je to ta bílá tekutina, která šíleně lepí a maže oblečení? Je to mléčný latex, kvůli kterému má typickou hořkou chuť. Podle této tekutiny se také pampelišce začala říkat smetánka.

Účinky pampelišky: na játra, žlučník a mnoho dalších neduhů

Pampelišku lékařskou (Taraxacum officinale) vám každý bylinkář naordinuje v případě, pokud vás sužují problémy s játry, žlučníkem a zažíváním. Zde nejlépe pomůže kořen, a to v podobě odvaru. Obsahuje totiž inulin, právě tato látka ve střevech funguje jako „výživa“ pro prospěšné střevní bakterie. Kořen pomáhá stabilizovat hormonální hladinu a mírní projevy bolestí kloubů. Doporučuje se také pro osoby trpící rakovinou. Není náhoda, že se pampelišce lidově říká počůránek. Její listy jsou silně močopudné a pomáhají při onemocněních žlučníku. Pijte ho pouze dopoledne. Po pampelišce sáhněte i v případě, když potřebujete ulevit od křečových žil, nechutenství či jarní únavy. Je výborná pro diabetiky, pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, naopak není vhodná pro kojící a těhotné ženy.

Jak zpracovat kořen, listy a květy?

Odvar z listů je triviálně jednoduchý. Nasbírejte 2 hrsti mladých listů, spařte 0,5 litry vody, nechte louhovat 15 minut a poté po malých doušcích pijte. Odvar z kořene připravíte stejným způsobem, použijte asi 15 gramů kořene na 0,5 l vody. Pro lepší chuť se nebojte přidat trochu sirupu, ideálně toho, který si vyrobíte z pampeliškových listů. Na výrobu pampeliškového sirupu budete potřebovat asi 250 květů, 500 g třtinového cukru, 3 dcl vody. Květy a cukr postupně vrstvěte do sklenice, poslední musí být vrstva cukru. Uzavřete a dejte na teplé a slunné místo. Nechte zde dva dny, promíchejte a další den sceďte přes plátýnko. Voalá, skvělý sirup je hotový. Takto vyrobený sirup skladujte v chladu. Pampelišku zařaďte i do jídelníčku. Aby lístky nebyly hořké, nechte je den pod pokličkou. Potom přidejte do salátu a nebojte se experimentovat a smíchat s dalšími jarními bylinkami: sedmikráskou, kopřivou nebo šťovíkem. Tato kombinace se hodí i do detoxikačního jarního smoothie.

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.