Někteří lidé v takzvaném akutním stresu pociťují, že neexistuje žádné jiné řešení na zvládnutí stresové a vypjaté situace, než je právě jídlo. A tak se ponoří do spíže či lednice a pořádně se nají. Je třeba si uvědomit, že vás váš mozek klame, protože ani cigarety nebo potraviny a alkohol nejsou pravými pomocníky při stresu, a to ani když je stres dlouhodobý. Mějte prosím tuto myšlenku stále na paměti, i ta vám může pomoci, abyste složité situace překonali silou své vlastní vůle. Věřte, že nikdy není potřeba si takzvaně obalovat nervy cukrem. Jděte na to jinak, rafinovaněji a zdravěji. Pokud budete chtít, zvládnete to.

Ten pocit je k nezaplacení

Už se nemůžete dočkat, až odejdete z práce domů, vyzvednete děti ve škole, připravíte jídlo, uděláte s dětmi úkoly a otevřete spíž a zakousnete se do něčeho, co vaše chuťové buňky obohatí a svým způsobem uklidní? Ale stop! Podívejte se na to, co vlastně každý den pojídáte kvůli stresu nebo vypětí. Bohužel to není mísa zeleniny, ale mísa brambůrek, hranolky či jiné nezdravé jídlo. V nejlepším případě je potřeba, aby to bylo křupavé, slané a plné výrazných chutí. Tohle pro mnoho z nás představuje famózní úlevu.

Této situaci se ve skutečnosti říká „emoční přejídání”, kdy lidé jedí proto, protože jim to mozek napoví. Je to jistě příjemné a ulevující. Dnes nám ale nejde o to, jak se tento stav projevuje, to už jistě sami víte. Nyní je třeba se dozvědět, jak se tohoto špatného zvyku zbavit, než přemůže naše cenné zdraví, o které bychom měli dbát. Často se stává, že někteří lidé nevnímají emoční přejídání a všimnou si ho až v okamžiku, kdy začnou přibírat, mají vysoké hladiny zánětu v těle a jiné nepříznivé symptomy. Nejhorší je, že každý člověk je jiný a každého z nás může tento stav popadnout jinak.

U některých jedinců je možné, že kvůli přejídání začnou přibírat natolik, že to v nich vzbudí sebelítost, a tím dostanou nový popud k tomu, aby se dále přejídali. Jednoduše ztratí veškerou víru v to, že se dá přestat a něco se sebou dělat. Víme, že i když je tento stav v pokročilé fázi, že vy sami to můžete zvládnout. Chce to jen pevnou vůli. A pokud člověk opravdu chce, zvládne to.

Jak se tohoto stavu zbavit

Nebudu vám říkat, ať okamžitě začnete běhat, cvičit kardio a provozovat jiný pohyb, díky kterému zhubnete. Tento nucený způsob jednoduše nikdo dlouhodobě nevydrží, proto začněte se změnami ve svém mozku. To totiž bude tou nejlepší možnou cestou k úspěchu. Jestliže víte, že dokážete vnímat svůj vnitřní hlas a své nitro, začněte s meditací. A dělejte to v době, kdy máte to největší nutkání začít jíst. Jednoduše zaměstnejte svou mysl tím, co ji zaplní.

Připravte si kus papíru a tužku a napište si, co vás v životě naplňuje a z čeho máte radost. Jsou to děti a společný čas s nimi? Jízda na kole, čtení oblíbené knihy, malování na plátno, poslech hudby, relaxační koupel? Napište si vše, co rádi děláte. Myslete na to a každý den dělejte to, co vás naplňuje. Nejlepší a nejefektivnější věcí je, když plánujete a máte se na co těšit. Každé ráno je s touto myšlenkou veselejší.

Jakmile zdoláte pomocí vnitřního já špatné zvyky a přibrali jste na váze, snadno pak začnete s hubnutím. Choďte klidně plavat nebo jezděte na kole společně se svou rodinou. Vždy se snažte, ať nejste sami, ale ať aktivitu sdílí někdo s vámi. Je také důležité, aby vás veškeré činnosti bavily, naplňovaly a nedělali jste je s odporem. Děláte je pro sebe a pro svého zdravého ducha a tělo.

Autorka při tvorbě článku využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.