Ať už jste letitými znalci a milovníky piva nebo se u vás příležitostně zastaví přátelé, po kterých zbytek sem tam prázdná lahev, časem se pivních lahví může v jedné domácnosti nakupit nemalé množství. Většinou si nikdo nevzpomene je odnést a doma akorát překážejí. Zkuste z nich namísto odpadu udělat moderní designové doplňky.

Moderní váza za pár minut

Ze starých lahví od piva stačí sundat etikety a můžete se pustit do výroby vlastních originálních váziček, třeba i s dětmi. Zbytky lepidla lze odstranit odlakovačem na nehty nebo lihem.

Jednou z možností je vzít režný provázek a lahev jím omotat. Provázek průběžně přilepujte pomocí tavné pistole. Použít můžete různobarevné provázky a na závěr lahev polepit nejrůznějšími přírodninami a dalšími ozdobami. Lze tak krásně zakrýt místa, kde vám vytekla trocha tavné tyčinky.

Další možností je předkreslit si nejrůznější obrysy na samolepicí papír, vystříhat je a polepit jimi lahev. Tu následně přestříkejte barvou ve spreji. Odlepte nálepky. Pomocí barevné kontury na sklo obtáhněte okraje průhledných motivů. Při kombinaci červené a bílé barvy vznikne krásná vánoční váza.

Starobylé a moderní svícny

Potřebovat budete několik tenkých barevných svíček. Do hrdla lahve umístěte první svíčku, zapalte ji, a jakmile se vosk začne rozehřívat, po okrajích ji nařízněte, aby vosk stékal po stěnách lahve. Takto postupně nechte potéct lahev několika barvami vosku. Nezapomeňte pod ni dát podložku, která zachytí přebytečný vosk.

K další dekoraci budete potřebovat několik lahví a řetěz s LED světýlky. Pokud budete chtít venkovní dekoraci, světýlka by měla být voděodolná. Vyskládejte pod okap nebo doma na parapet řádek lahví, a nechte mezi nimi menší rozestupy. Do krajní stočte konec řetězu, do následující jeho další část a tak dále. Světýlka vám budou krásně osvětlovat vánoční parapet nebo ztemnělou verandu.

Pivní lahve jako součást stěny

Z pivních lahví lze vyzdít skleněnou přepážku, která bude krásně propouštět světlo a kreslit barevné mapy na stěny.

Tentokrát budete potřebovat větší množství lahví. Nejprve je rozřízněte příčně na dvě poloviny tak, abyste získali stejně vysoká dna lahví. Pokud přiložíte dvě stejně barevné poloviny k sobě, získáte barevný skleněný válec. Naneste první vrstvu malty a vyskládejte do ní řadu takto vytvořených skleněných válců. Stejným způsobem pokračujte, dokud nevyplníte celou příčku.

Lahve lze nalepit i jen jako poloviny na již existující stěnu. Nejprve je přilepte disperzním lepidlem a následně prostor mezi nimi vyplňte maltou. Při této variantě můžete nechat uříznutá dna nižší.

Lahve v zahradě

Toužíte po originální dekoraci do zahrady? Zkuste olemovat cestičky v zahradě lahvemi od piva. Stačí, pokud je zakopete dnem vzhůru po obvodu prostoru vyhraněného pro chození. Lahve je potřeba dát pečlivě kolmo a zakopat je téměř až po jejich dno, aby se nevyvracely. Pro větší pevnost je dejte do dvou řad.

Inspirovat se můžete také předchozím nápadem. Seřízněte dna lahví tak, aby byla jen centimetr vysoká. Nalepte je vhodným lepidlem na předem vybetonovanou plochu a prostor mezi nimi vyplňte spárovací hmotou. Získáte tak krásnou skleněnou mozaiku. Stejným způsobem můžete dekorovat také kovové stolky.

Závěsné lahve

Vyřízněte z lahví čtverec v jejím středu tak, abyste získali otvor. Kraje řezů zabruste, abyste se nepořezali. Lahve naplňte hlínou a zasaďte do nich jednoleté převislé rostliny. Víceleté rostliny by měly v lahvi z dlouhodobějšího hlediska málo místa. Lahev pověste za hrdlo pomocí režného provázku do zahrady. Bude-li na ni pršet, zazátkujte horní otvor, aby nebyla rostlina přelita a spíše ji zalévejte.

Zabrousíte-li otvor opravdu pečlivě, lze ji použít i jako pítko pro ptáčky. Na zimu ji jako krmítko nedoporučuji – sklo je v zimě velice studené. Lépe poslouží dřevěné krmítko.

Dále můžete z lahví uříznout jejich dna a vzniklým otvorem do nich vlepit solární světýlka. Lahve opět zavěste do zahrady, kde budou dělat po setmění parádu. Ozdobit je můžete opět pomocí samolepek.

Ale co s víčky?

Lahví už jsme využili několik. Teď se ještě podívejme, jak naložit se zbylými víčky.

Jednou z možností je vytvořit z nich zvonkohru. Potřebovat budete obyčejný kousek pěkného dřeva, klacík nebo třeba starou pokličku. Fantazii se meze nekladou.

Pokud na vybranou věc nelze provázky navázat, například na starou pokličku, navrtejte po jejím obvodu dírky.

Do každého víčka vytvořte dvě protilehlé dírky při jeho okraji. Pouze spodní víčka stačí proděravět jen jednou. Rozložte je na noviny a přestříkejte barvou ve spreji. Zalité dírky zprůchodněte párátkem nebo kouskem drátku dříve, než barva zaschne. Totéž udělejte s druhou stranou.

Nyní si vezměte kousek provázku, jeden konec provlékněte dírkou v pokličce nebo jiném předmětu a udělejte uzlík. Na druhý konec navlečte víčko tak, aby provázek procházel oběma otvory. Udělejte uzlík. Víčko by mělo zůstat viset přibližně centimetr pod zvoleným předmětem. Stejným způsobem připojte další víčka.

Má to smysl

Na závěr si dejme ještě krátké zamyšlení. Skleněné lahve jsou sice recyklovatelné, nicméně na odvoz plných kontejnerů a jejich zpracování je potřeba nemalé množství energie a pohonných hmot. Stejně tak na výrobu dekorací, které zakoupíte v obchodě. Zkuste se tedy zamyslet, kde všude můžete lahve využít, abyste ulehčili přírodě.