Eco-friendly úklid může být nejenom účinný, ale také krásně voňavý. Stačí, když si na pomoc přizvete třeba citrony. Nejenže se pyšní osvěžujícím aroma, ale dobře si poradí s rozličnými skvrnami, vodním kamenem a zápachem. Kromě toho jsou antibakteriální, mají bělící vlastnosti a působí proti mastnotě.

Osvěžující pomocník proti zápachu

Citrony představují snadný způsob, jak vykouzlit místo nepříjemného zápachu osvěžující vůni. Pokud rozkrojíte čerstvý citron na poloviny a vložíte je do lednice, zabráníte tím šíření pachů z různých druhů potravin. Menší množství nastrouhané citronové kůry absorbuje také pachy z odpadkového koše. Stejnou voňavou službu udělá citronová kůra také v botníku nebo šatní skříni, kam ji můžete dát třeba vloženou v prodyšném látkovém pytlíčku. A jestliže k ní přidáte ještě snítku rozmarýnu nebo bobkový list, odpudíte navíc moly a další nezvaný hmyz.

Pro lesk kuchyňských spotřebičů

Namočte houbičku nebo utěrku z mikrovlákna do citronové šťávy a vyčistěte s ní vnitřek klasické nebo mikrovlnné trouby. Zbavíte ji tak připečených nečistot a mastnoty. Pokud je trouba hodně znečištěná, umíchejte si nejprve hustou pastu z jedlé sody a vody. Tu nechte na vnitřních plochách trouby několik desítek minut působit a poté vydrhněte jemným kartáčkem. Teprve v druhém kroku sáhněte po citronové šťávě na závěrečné dočištění.

Roztokem citronové šťávy s vodou vyleštíte také sporák, lednici a další kuchyňské spotřebiče. A využijete ho i při údržbě rychlovarné konvice. Naplňte ji přibližně z poloviny citronovou vodou, nechte projít varem, vyčkejte zhruba 1 hodinu, a nakonec konvici důkladně vypláchněte. Spotřebič tak zbavíte povlaku vodního kamene, který můžete negativně ovlivnit i samotnou chuť kávy či čaje.

Čistá a voňavá koupelna

Citrony vyřeší úklid takřka celé koupelny. Čerstvou citronovou šťávu smíchejte s čistou vodou, kdy na 500 ml vody použijte přibližně 4 polévkové lžíce šťávy. Pro jednodušší manipulaci můžete roztok přelít do rozprašovače. Pak už jen stačí ho nanést na určené místo a hadříkem vyčistit. Tento jednoduchý a ekologický DIY prostředek se hodí na obklady, umyvadlo, sprchový kout či vanu, stejně jako vodovodní baterie a sprchovou hlavici. Pokud potřebujete odstranit silnější vrstvu vodního kamene, nechte směs nejprve až 1 hodin působit. Po úklidu můžete obsah rozprašovače vylít do WC, nechat chvíli působit a záchod vyčistit.

Citronový odstraňovač skvrn

Směs čerstvé citronové šťávy a vody nebo octa je možné zkusit pro vyčištění nových či starších skvrn zejména od mrkve, červeného vína nebo kávy. Neředěná citronová šťáva se hodí také pro údržbu plastových krabiček na potraviny. Odstraní z nich neestetické skvrny od jídla, poradí si s bakteriemi a v neposlední řadě s případným zápachem.

A protože mají citrony silný bělicí účinek, zkuste přidat několik lžic citronové šťávy do pračky při praní bílého prádla, bude svěží a zářivější.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.