Materialistu a člověka takříkajíc duchovně zaměřeného či chcete-li osvíceného, pozná kdekdo poměrně snadno. Obzvlášť v této dramaticky zrychlené moderní době jsou tyto nuance znát. Do jaké skupiny patříte zrovna vy? Dáváte přednost hmotným statkům nebo vidíte svůj smysl života v jiných hodnotách? Pojďme si na chvíli „pohovořit“ o rozdílech v materialismu a spiritualismu. Možná přijdete na to, že není důležité, jak svět vnímají ostatní, ale jak ho vnímáte vy samotní.

Peníze, úspěch, bohatství, blahobyt

Den co den žijeme ve stínu materialismu, neboť tak si to lidé mezi sebou nastavili. Zejména civilizovaný západní svět vnímá finanční zajištění a hmotné statky jako definici úspěchu. Čím více toho člověk vlastní, tím je spokojenější. Někteří jsou dokonce tak moc zahledění do „hmoty“, že o duchovnu ani nepřemýšlejí. A na tento úkor pak bojují s nemocemi psychosomatickými, které mají původ v dlouhodobém stresu. Možná také bojují s časem samotným, který je proti nim a pouze ten nemohou uchopit. Materiálně zaměřený člověk však dokáže i čas zpeněžit, protože je pro něj cenný. Kde je ale osobní rozvoj, sebepéče, naslouchání sobě samotnému – kde se ocitá svět duše?

Spiritualismus je o potlačení ega

Ještě se na chvíli vraťme k onomu materialismu, který je mimo jiné spojen se silným působením ega. Leckterý člověk totiž touží po tom, být oceněn, pochválen, chce věci dělat co nejlépe a se všemi potřebuje být za dobře. Šplhá za svým materiálním snem o bohatství. Jeho ego tak roste s každým úspěchem, který jej potká. Spiritualismus je naopak o tom, že ego potlačíte. Začnete svůj život vnímat skrz jiné parametry. Zastavíte se v chaosu všedního dne a zamyslíte se nad svými kroky. Nebudete mrhat svým drahocenným časem pro činnosti a lidi, kteří vám v rámci duchovního rozvoje nic nepřinesou.

Naučit se žít lehce a šťastně

Pokud již léta pociťujete vnitřní nespokojenost v tom, co žijete, nejspíš jste se vydali špatnou cestou. Možná jste až příliš propadli všudypřítomnému materialismu a váš duchovní svět začal chřadnout. Je tedy na čase vrátit se ke své duchovní podstatě. I když teď nevidíte žádná východiska, ztište se a vyčkejte – ony se dostaví v ten nejdůležitější čas. Osobní rozvoj nebo také spiritualismus není nadneseně o tom, abyste si oholili hlavu a dali se na budhismus. Je o tom, naučit se žít v rovnováze. Naučit se vážit si každého dne, který přichází, a vidět v něm příležitosti. Otevřete svou mysl i srdce, nikoliv svou peněženku.

Je to o rozhodnutí každého z nás

I přesto, že z převážné části žijeme v materiálním světě (a musíme se mu nějakým způsobem přizpůsobit) není nikde dané to, že se musíte stát tvrdým byznysmenem bez kousku citu vůči ostatním. Za svými sny jděte, ale ne přes mrtvoly. Přemýšlejte o svých jednáních, o svých činech, ať jdete kamkoliv. Zachovejte si laskavost, ať se děje, co se děje a vnímejte každý okamžik a každou situaci, která k vám přichází – nic se neděje bezdůvodně. Jednou přichází lekce, podruhé zase odměny. Všechno do sebe časem zapadne. Každý člověk na této planetě se může svobodně rozhodnout, zda se bude celý život pachtit za materiálním úspěchem nebo dovolí vstoupit i duchovnu.

Pamatujte, že tělo bez duše je jen prázdná schránka. Aby vše fungovalo tak, jak má – musíte vyvažovat duchovní i tělesnou stránku. Pečujte tedy o svou duši a nenechte ji pohltit konzumem.

 

Zdroj: vlastní zkušenosti + inspirace Materialism vs. Spiritualism | Chopra