Vánoce a oslavy konce roku jsme si s velkou pravděpodobností všichni užili stejně. Kromě vánoční nálady jsme si navozovali také pocity plného žaludku a s tím související velké únavy. Ostatně, kdy jindy si bez výčitek dopřát hojnost jídla a pití, když ne o Vánocích. Potřebu detoxikace organismu po vánočních svátcích a Silvestru pociťuje nejspíše většina z nás. Jak se co nejdříve dostat do stavu, kdy se nebudeme cítit, jako bychom snědli Karkulku i s babičkou a vlkem?

S novým rokem jsou kromě kocoviny spojena také různá předsevzetí, z nichž jedno z nejčastějších je shodit to, co jsme přes svátky nabrali. Povánoční detox by měl být ovšem chápán komplexně, nejen jako odtučňovací kúra, ale jako celková očista organismu namáhaného přemírou často nezdravého jídla a pití a obecně nepříliš zdravého životního stylu. Polehávání u pohádek s hromadou vánočního cukroví nebo mísou salátu našemu tělu příliš neprospívá.

Odplavte toxiny z těla

Prvním krokem v detoxikaci organismu je vytyčit si tuto snahu jako dlouhodobý cíl, nikoliv krátkodobé novoroční předsevzetí. Zdravý životní styl je základ zdravého těla i ducha, o tom jistě nemusíme nikoho přesvědčovat. Zkuste svůj úmysl žít zdravěji protáhnout na celý rok, získáte tím mnoho zdravotních benefitů.

Pijte vodu, pijte pitnou vodu

Pokud se v prvé řadě zaměříme na akutní řešení následků přejídání, základem povánoční očisty těla je zvýšený příjem tekutin ve formě čisté vody, která odplaví toxiny nahromaděné během svátečního hodování. Pitný režim je možné doplnit vodou ochucenou citronem, ovocnými nebo bylinkovými čaji, případně čerstvě vymačkanými šťávami z ovoce nebo zeleniny.

Začátkem roku není od věci zařadit do jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny, přirozená probiotika v podobě kefíru nebo kvašené zeleniny a také potraviny bohaté na vlákninu. Semeny a ořechy nikdy nic nezkazíte, stejně jako zvýšeným příjmem luštěninových jídel. Ta by se ostatně měla stát pravidelnou součástí vašeho stravovacího plánu.

Nezdravé tuky vyměňte za všechny za studena lisované a důležitá je také správná úprava jídel – na smažení nebo fritování zapomeňte. Určitě jezte častěji menší porce, abyste odlehčili vašemu trávicímu ústrojí. Vyhýbejte se konzervantům a dalším aditivům, které jsou běžnou součástí průmyslově zpracovaných potravin a polotovarů.

Detox od technologií i lidí

Detox by se ovšem neměl týkat jen omezení příjmu nezdravé stravy, ale odpočinout byste si měli i od digitálních technologií, včetně televize a mobilního telefonu. Pobyt na čerstvém vzduchu, ideálně v přírodě, je to nejlepší, co pro sebe můžete v novém roce udělat. Stejně tak nám všem prospěje únik od lidí nejen do samoty u lesa, ale i do vlastního nitra, ke kterému se hledá cesta nejlépe právě v přírodě. Návštěv a večírků jsme si o Vánocích užili dost a dost, zkusme teď trávit více času jen v kruhu nejbližší rodiny nebo úplně sami, detoxikujeme tak nejen tělo, ale i mysl. A naše předsevzetí trochu poupravme tak, aby se týkalo nejen úbytku kil, ale také všeho a všech, co je pro nás toxické.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.