Máte pocit, že je v poslední době těch negativních zpráv nějak moc? Řešíte častěji stres, únavu, vyčerpanost, tíží vás špatné myšlenky nebo negativní emoce? Je proto potřeba to trochu vyvážit a najít si na každém dni něco pozitivního, co vás povzbudí.

Tvořte a zklidněte mysl

Co vám zaručeně pomůže cítit se lépe a zahnat stres nebo špatné myšlenky? Najděte si nějakou kreativní činnost, která vás bude bavit. Je prokázáno, že mnohdy je to lepší než terapeut nebo meditace. Je jen na vás, do čeho se ponoříte. Vraťte se do dětských let a vyzkoušejte omalovánky, kreslete si, stříhejte, lepte koláže. Zaměřte se na puzzle, které dokáží zklidnit mysl a uvolnit stejně jako i další aktivity. Co si vyberete vy?

Nikdy není pozdě na učení

Ať už je vám 20, 40 nebo 60, nikdy není pozdě začlenit do života něco nového. Najděte si nový koníček, začněte studovat obor, který vás vždy zajímal. Objevujte nové jazyky. Čtěte více odborných knih. Podpoříte tím činnost mozku, zvýšíte si sebevědomí, možná si stále vylepšíte kariérní vyhlídky. Nebo jen najdete v životě něco, co vás baví a naplňuje. I to se počítá a je to důležité v každém věku.

Zaměřte se na dobrý skutek

Jak spojíte dobré s užitečným a zaručeně zlepšíte náladu nejen sami sobě? Když pomůžete i někomu jinému. Ať už pošlete pár korun na dobročinnou věc, pomůžete sousedce sejít schody, vyslechnete smutnou kamarádku po telefonu, na tom nezáleží. Uvidíte, že i sebemenší drobnost vám zlepší náladu a možná se budete usmívat celý zbytek dne.

Nebojte se pochvaly

Získat pochvalu a obdiv od druhého člověka je důležité a často kromě dobrého pocitu se nám zvýší i sebevědomí. Ale co takhle se naučit chválit sami sebe? To je možná daleko důležitější. Sepište si své kladné hodnoty, plusy a nadání, kterých si na sobě ceníte. Když se zrovna objeví den a vy si nebudete moct na nic vzpomenout, váš seznam vám to připomene. Usmívejte se na sebe do zrcadla, pochvalte se, kupte si malou drobnost a odměňte se, pokud se vám něco povede.

Hledejte radost každý den

Vnímejte každodenní aktivity všemi smysly. Dívejte se očima, poslouchejte, vnímejte zvuky i vůně. Hledejte různě podněty. Třeba sami narazíte na něco, i sebemenší drobnost, která vám během dne dokáže zvednout náladu.

 

Autorka se problematikou dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých vlastních zkušeností.