Domácí lékárničky byly kdysi převážně vybaveny bylinnými tinkturami všeho druhu. Bohužel však s příchodem moderní doby se v nich nachází především chemická léčiva, která samozřejmě bezpochyby zabírají, ale lidé si je zvykli užívat i na potíže, se kterými by si s přehledem poradily také bylinky ze zahrádky či lesa. V nich najdete mnoho látek prospěšných pro tělo a celkově pro zdraví člověka. Z toho důvodu jsem se rozhodla, že pro vás připravím krátký článek o rozmarýnové tinktuře, která pomáhá v mnoha směrech. Jak tedy takovou tinkturu připravit?

Jak a kde nám pomůže?

Rozmarýn je obecně bohatý na antioxidanty a protizánětlivé sloučeniny, o kterých se ví, že posilují imunitní systém, chrání buňky v těle, tlumí bolesti kloubů a zlepšují krevní oběh. Obsahuje také řadu vitamínů a minerálních látek. Díky svým silným antioxidačním účinkům rozmarýn dokonce snižuje riziko rakoviny. Ovšem je také potřeba říci, že dědičná predispozice a způsob života udělá mnohé.

Rozmarýnová tinktura by tedy v zimní lékárničce neměla chybět. Její posilující a hřejivé účinky jistě ocení každý z nás. Navíc také dokáže uklidnit nervový systém, snižuje stres a usnadňuje usínání, se kterým mnoho z nás bojuje. Ještě je potřeba zmínit, že pokud trpíte bolestmi kloubů, tinktura vám od bolesti pomůže. Stačí namazat postižená místa a brzy ucítíte příjemnou úlevu.

Příprava tinktury

Rozmarýnová tinktura není na přípravu nikterak složitá, naopak. Připravte si čerstvé snítky rozmarýnu, přibližně jeden hrnek. Pokud je nemáte, použijte klidně sušený rozmarýn, kterého budete potřebovat šedesát gramů. Nachystejte si také velkou zavařovací sklenici nebo větší láhev s uzávěrem, která bude mít alespoň 750 mililitrů. Vyvařte ji, sterilizujte a dejte do ní rozmarýn, který zalijete slivovicí nebo 40 % vodkou, které bude 500 mililitrů. Sklenici uzavřete a odložte na dva týdny na tmavé a teplé místo.

Pokud jste však zvolili sušený rozmarýn, nechte ho macerovat přibližně jeden měsíc. Čas od času, když si na tinkturu vzpomenete, zajděte ji protřepat. Po uplynulé době tinkturu přefiltrujte a nalijte do malých lahviček, které budou mít tmavé sklo, tak nejlépe uchováte její prospěšné látky. Užívejte až dvě čajové lžičky denně nebo ji natírejte na postižená místa.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.