Kočičí terapie. Pokud máte doma alespoň jednu kočku, víte, o čem je řeč. Kočky mají skvělé léčitelské schopnosti, což by od tak nezávislých tvorů, jakými jsou, čekal jen málokdo.

Kočky člověka nepotřebují

Jsou to sebevědomá, nezávislá, důstojná i moudrá stvoření, která (na rozdíl od psů) ke svému přežití dvojnožce nepotřebují. Přesto si nás oblíbily a sdílejí s námi místo k přebývání a nepohrdnou ani miskou s jídlem.

Staří Egypťané uctívali kočky jako symbol plodnosti, mateřství, krásy a štěstí už 2 500 let před naším letopočtem. Každá kočka je samozřejmě jiná, a i když jsou dost tvrdohlavé, dennodenně nám i ony dokazují, že nás mají rády. Vyhledávají naši společnost a ochotně se nechávají pomazlit.

Kočky odhalí problém na první dobrou

Ale právě ve chvíli, kdy nás něco bolí, jsou to právě kočky, kdo náš zdravotní problém odhalí jako první. Přiběhnou a lehnou si na to bolavé místo. Předou, zahřívají a nám se zdá, jako kdyby bolest ustupovala. Jestliže je člověk opravdu nemocný a potřebuje se léčit na lůžku, kočka ho ani tehdy neopustí. Vydrží u něj v klidu ležet i několik hodin.

Cítí negativní energii

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč tohle kočky dělají? Proč si k nám tito svéhlaví tvorové lehají, když jsme nemocní? Podle odborníků na bioenergetiku jde o tzv. biorezonanční efekt. Kočka prý dokáže rozpoznat, s čím má její člověk problém. Cítí „negativní energii“ a spolehlivě odbourá i ty nejjemnější projevy stresu, bolesti, napětí, nervozity, agrese i smutku. Ještě by bylo dobré zmínit, že obdobně kočky rozpoznají, která místa v bytě nesou negativní energii a není dobré si tam dávat například postel. Ale to už je zase jiné téma.

Jak to probíhá?

Kočka přiběhne, „zalehne“ místo, které vykazuje negativní energii, a obvykle začne příst. A jak na to reagujeme my? Náš tep se zklidní, poklesne tlak, pomalu mizí napětí cév a hladkého svalstva. Uklidníme se, uvolníme a bolest se skutečně zmírní nebo úplně zmizí.

Pokud si kočka často lehá k vaší hlavě, může to znamenat problémy se zvýšeným tlakem nebo migrénami. Pokud si vyhlédne vaše levé rameno či lopatku, prý to signalizuje problémy se srdcem. Položí-li se vám na záda, potvrzuje problém s ledvinami a jestliže si vybere nohy, mohlo by jít o nízký tlak nebo obyčejné prochladnutí.

Hlazení zbavuje napětí

Přesněji řečeno, naše napětí mizí i tehdy, pokud my hladíme kočku. Vlastně to jde trochu i naopak. Kočka jasně signalizuje, když se jí hlazení také zamlouvá a dělá jí dobře po těle.

Nám kočičí společnost vysloveně dělá dobře. Hlazení jemné srsti a poslouchání hlubokého předení v nás uvolňuje nahromaděný stres a deprese a navozuje klid a pohodu. Dokonce mizí i únava a nám je fajn.

Předení má léčivou sílu

A jsme u léčivých vibrací, které prokázala i moderní věda. Vibrace předení napomáhají léčit různé infekce, otoky, zlepšují pevnost kostí, stav svalů, a dokonce urychlují hojení ran. Že nejde jen o plané řeči milovníků koček dokázala NASA, která uvedených poznatků využila pro prevenci a zdraví kosmonautů, když astronauty vybavuje speciálními vibračními páskami, které napodobují kočičí předení, tedy jeho nejvýznamnější frekvence. Další výzkumy potvrzují, že se tímto způsobem skutečně daří omezit zdravotní komplikace, které kosmonauty ve vesmíru provázejí.

Takže je to jasné. Pokud vás něco trápí nebo bolí, pořiďte si místo drahých léků kočku. Prý nebudete litovat.

 

Autorka je psycholožka a při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.

Zdroj inspirace: felinoterapie.cz