Pro někoho je podzim nejdepresivnější část roku. Nejen, že se střídají slunečné dny s těmi tmavými a  deštivými, ale s podzimem také přichází chladnější počasí, kratší dny a mnohdy neoptimistické vyhlídky na dlouhou zimu. Ve skutečnosti se ale jedná o roční období plné nádherných barev, zaslouženého odpočinku, sklízení úrody a v neposlední řadě oblíbených a někdy téměř zapomenutých zvyků.

Podzimní tradice

Podzim nemusí být jen přípravou na zimu, ale časem plným radosti a zážitků spojených s tradicemi, které musí nadchnout i ty největší škarohlídy.

Říjen a listopad jsou měsíce plné posvícení, hodování, vinobraní, výlovů rybníků a oslav sklizně. Přestože počasí bývá většinou pošmourné a sychravé, nic nám nebrání užít si podzimní radovánky plnými doušky. Jistě všichni známe okřídlené rčení, že neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. A většina podzimních tradic se provozuje a slaví venku, takže nahoďte oblek a pojďte si užívat toho, co nám příroda nabízí.

Posvícení

Původně se slavilo od konce léta do konce listopadu a bylo oslavou sklizně a poděkováním za dary země. Bylo spojeno s bohatými hody, případně tanečními zábavami. Základem byla dlouhá a poctivá příprava zahrnující generální úklid, pečení koláčů jako pozvánek pro hosty a husa nebo kachna k obědu. V mnoha obcích se zachovalo Svatováclavské posvícení spojené s poutí nebo Havelské posvícení – obvykle konané první neděli po svátku sv. Havla, tj. 16. října. Ať se jednalo o jakékoliv posvícení, nejdůležitější bylo připravit hodně jídla a shromáždit co nejširší okruh rodiny, přátel a sousedů.

Drakiády

Říjen a listopad jsou ideální měsíce nejen k pouštění draků, ale i jejich výrobě. Pozvěte si domů kamarády svých dětí a vyhlaste soutěž o nejkrásnějšího nebo nejvýše letícího draka, které společně vyrobíte a následně vypustíte na oblohu. Pouštění draka milují děti i dospělí a je to další zábavný způsob, jak děti vytáhnout od televizí a počítačů.

Den stromů

Na 20. říjen připadá Mezinárodní den stromů. S tímto datem bývá spojené hromadné vysazování celých alejí ovocných stromů, což může být příležitostí pro společenskou událost, kdy se sejdou lidé z celé vesnice, společně se podílí na vysazování stromů a následně si například opečou špekáčky. Celý stromek nebo sazeničku, kterou se můžete pokusit vypěstovat doma například ze žaludu nebo jadýrek z jablka, zasaďte také na vlastní zahradě nebo na kraji lesa. Ukážete tak dětem koloběh přírody, což může být nejen zábavné, ale také edukativní.

Tvoření z přírodnin

Podzim je ideální období na vytváření dětských výrobků nebo dekorací z přírodních materiálů, kterých je venku na každém kroku dostatek. Na procházkách v lese nebo kdekoliv v přírodě si nasbírejte kaštany, žaludy, šišky, šípky nebo různé větvičky a kůru stromů a doma z nich vytvořte podzimní věnec nebo jiné dekorace. Můžete si také připravit vánoční dekoraci – například modřínové větvičky vydrží několik měsíců. Stejně tak si můžete nasušit čerstvě sklizené ovoce, které se dá konzumovat i po Vánocích.

Halloween a Dušičky

Dva svátky pocházející z naprosto odlišných kultur, ale oba stále oblíbené a aktivně praktikované. Halloween máme spojený s dlabáním a vyřezáváním dýni a strašidelnými kostýmy, dušičky se vzpomínkou na naše blízké, kteří už nejsou mezi námi. Oba svátky můžou být dobrou příležitostí, jak být s rodinou pohromadě a připomenout si základní lidské hodnoty. Zapalte si doma svíčku, i když třeba nemáte na koho vzpomínat – oheň má odpradávna ochrannou funkci.

Oslava svatého Martina

Netřeba dlouze představovat – svatomartinská husa nebo sladké rohlíčky můžou být nejen poslední tečkou za podzimním hodováním, ale také předzvěstí dalšího nádherného období, které nás brzy čeká – adventu. Veškeré podzimní tradice jsou příležitostí k setkání v kruhu nejbližších, byla by tedy škoda je neudržovat.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.