Dnes již téměř zapomenutá pandemie covidu-19 probudila zahradníky i v těch, kteří na to jinak neměli ani pomyšlení. Ruku v ruce se sklizní zasazených plodin či bylinek však kráčí i jejich výsev, a především likvidace nahromaděného bioodpadu. Jak správně roztřídit listí, zbytky rostlin nebo posečenou trávu?

Co je to bioodpad?

Bioodpad však nezahrnuje pouze rostliny, jedná se i o zbytky potravin, které se nahromadí v domácnosti. Obecně jde o biologicky rozložitelný odpad, který produkujeme. Typickým příkladem jsou zeleninové a ovocné slupky či jejich zbytky. Stejně tak mezi bioodpad řadíme kávovou sedlinu, čajové sáčky, hlínu z pokojových rostlin, pečivo, skořápky od vajec a ořechů, ale i piliny, popel z dřevěného uhlí nebo chlupy našich domácích mazlíčků.

Co se naopak mezi bioodpad neřadí?

Ačkoliv zbytky jídla mezi bioodpad obvykle patří, opačný případ nastává se zbytky masa nebo kostí. Stejně tak není možné za bioodpad považovat znečištěné piliny, nedopalky cigaret nebo napadené rostliny. Zmíněné kategorie patří do směsného odpadu, nikoliv do bioodpadu.

Naučit se zavčasu, co bioodpad je a co není, je příhodné už jenom z toho důvodu, že se od začátku roku 2024 předpokládá povinnost třídit bioodpad.

Kde v domácnosti hromadit bioodpad?

Předtím, než se rozhodneme pro adekvátní likvidaci bioodpadu, obvykle ho ho nějaký čas doma skladujeme, dokud se ho nenahromadí více. Ideální jsou pro tyto chvíle děrované plastové koše, které eliminují vznikající zápach. Pro menší množství bioodpadu stejně tak účinně poslouží zavařovací sklenice s víkem.

S velkým úspěchem se setkávají i kompostovatelné sáčky, ve kterých lze následně seskupený bioodpad i vyhodit, případně zakopat do země. Sáčky jsou totiž vyrobeny z bioplastu, který je taktéž biologicky rozložitelný.

Jak se bioodpadu odpovědně zbavit

Nejlepší variantu představují hnědé popelnice, které jsou určené právě pro recyklaci bioodpadu. Zároveň je na popelnicích přehledně uvedeno, co do nich patří a co nikoliv. Hnědě zbarvené nádoby na odpad jsou rozmístěný na veřejných prostranstvích měst a obcí. Případně je lze pořídit i do osobního vlastnictví, produkuje-li vaše domácnost velké množství zahradního či kuchyňského odpadu.

Další možnost, kde odevzdat bioodpad, představují sběrné dvory. Vyhledávaným řešením, a to především na vesnicích, je zakoupení vlastního kompostéru. Po několika měsících se vytvoří materiál ideální ke hnojení rostlin.

Co se děje s bioodpadem následně?

Nahromaděný bioodpad se sveze do kompostáren, kde se roztřídí a kde se z něj následně vyrábí kvalitní substráty či komposty pro rostliny. Stejně tak je bioodpad možné přeměnit v energii, a to především takový, který obsahuje i dřevité kousky.

Bioodpad může tvořit až 50 procent směsného odpadu, kde mimo jiné způsobuje produkci škodlivých skleníkových plynů. Třídit ho tak má opravdu smysl.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.