Krabičkový oběd může být zajímavým způsobem, jak si dopřát plnohodnotné jídlo a zároveň ušetřit za návštěvu restaurací. Snadno si tak dáte přesně to, na co máte zrovna chuť. A při dobrém rozplánování vás to nebude stát skoro žádný čas navíc.

Krabičkový oběd? Je to hlavně o zvyku

I mnoho pracujících hledá v dnešní složité době způsoby, jak snížit své každodenní výdaje. Něco se dá omezit relativně snadno, ale mnohem horší je to s nezbytnostmi, které k životu potřebujeme. A do této skupiny patří i jídlo. Úspora na něm nemusí nutně znamenat jíst méně nebo se zaměřit na levné (a mnohdy nepříliš kvalitní) potraviny. Zajímavou finanční úsporu přinese, pokud jídlo v restauraci nahradíte obědem doneseným z domova.

Zajít si s kolegy během pauzy na oběd je běžné. Někde je k dispozici cenově zvýhodněné stravování, oblíbeným benefitem jsou stravenky. Pokud ale chodíte na oběd do hospody či restaurace každý den, můžete to poměrně citelně pocítit na obsahu peněženky. Nosit si svůj vlastní oběd z domova pak může představovat zajímavou finanční úsporu.

Jak začít s krabičkovými obědy

Ze všeho nejdříve si ověřte, jestli máte v práci možnost dát oběd do lednice a následně si ho ohřát. Pokud vaše pracoviště disponuje vybavenou kuchyňkou, máte vyhráno. Ale ani v opačném případě není třeba házet flintu do žita. I poctivý sendvič dokáže zasytit a nahradit plnohodnotné jídlo. Případně můžete udělat kompromis. Některé dny si zajít na teplý oběd a jindy se spokojit s dobrotou z krabičky. I to se příjemně projeví na vaší peněžence.

Máte v práci kolegu či kolegyňku, kteří si nosí oběd z domova? Neváhejte se s nimi poradit, jistě budou ochotni vám prozradit praktické náležitosti a podělí se o vlastní zkušenosti.

Základem je kvalitní obědový box

Řízkům zabaleným v papírovém ubrousku a igelitovém sáčku už odzvonilo. Na trhu je již k dispozici pestrá paleta kvalitních svačinových a obědových boxů. V nich je obsah spolehlivě chráněný před rozmačkáním a vydrží déle ve skvělé kondici. Navíc tím šetříte i přírodu, protože snížíte spotřebu jednorázových obalů.

Obědový box je k dostání v různých velikostech. Může mít jedinou komoru nebo je dělitelný přepážkami. U některých boxů jsou tyto přepážky pevně dané, u jiných jsou naopak posuvné, kdy je lze upravovat podle aktuální potřeby. Snadno si tak vyberete krabičku, která nejlépe vyhovuje vaším preferencím.

A ačkoliv je převážná boxů z plastu, můžete natrefit dokonce na boxy bambusové, nerezové nebo skleněné, případně kombinující více druhů materiálů. Jestliže v práci nemáte možnost si oběd ohřát, zkuste se poohlédnout po termoboxu, případně termoobalu. Ty dokážou udržet jídlo teplé (nebo naopak studené) až několik hodin.

Co si připravit na oběd do práce

Hlavní jídlo by mělo dostatečně zasytit a dodat energii. Zároveň by nemělo být obtížně stravitelné, aby vám po něm v práci nebylo těžko. Nezapomeňte ani na přísun vlákniny, vitamínů a minerálních látek. K zapečeným těstovinám či masovému rizotu si proto přibalte také nějakou čerstvou zeleninu nebo ovoce. Máte-li box s více přihrádkami, můžete si zhotovit třeba rychlý salát.

Prakticky během pár minut si zvládnete udělat zapečené toasty nebo obložené sendviče. Zkusit můžete rovněž tortillové rolky, zapečené palačinky a rýžové či kuskusové dobroty z jedné pánve. Příprava nezabere dlouho, přesto si pochutnáte a oběd vás dobře zasytí.

Jste rádi, když máte doma konečně chvíli klid a nechce se vám chystat ještě jídlo do práce? Nejjednodušší je udělat na večeři o porci navíc. Tu poté jednoduše uložíte do obědového boxu a jídlo do práce máte vyřešeno.

 

Autorka při tvorbě článku vycházela ze svých vlastních znalostí a zkušeností.