Pomalu se blíží letní plavková sezona, a tak spousta lidí začíná řešit svou formu do plavek, která přes zimu utrpěla nabranými kily navíc. Tuky na nechtěných místech se teď během pár měsíců snaží shodit, například častější návštěvou fitness centra. Ale je v tomto případě navštěvovat fitness dobrý nápad?

Fitko je vhodné místo, kde se dá vyformovat postava. Není ale úplně pro všechny

Mnoho začátečníků, kteří možná nikdy předtím nedělali žádný sport a mají třeba značnou nadváhu nebo jiný handicap, se domnívá, že když začnou navštěvovat fitness centrum, budou za pár týdnů vypadat jako lidé vyznávající tento životní styl. Tedy jako „fitnessáci“ s pekáčem buchet na břiše. Opak je však bohužel pravdou.

Nováček, který zkušenosti nemá a nemá třeba ani představu o tom, jak to ve fitness centru funguje a co má vlastně dělat, většinou z návštěvy fitka nijak neprofituje. Pokud tedy nenaplánuje svou první návštěvu s fitness trenérem nebo zkušeným kamarádem. Jinak hrozí riziko, že se zraní nebo si pohyb znechutí, což ho spíše od své vysněné a zdravé figury odradí.

Fitness centrum není jediná možnost, jak dosáhnout vysněné postavy

I pokud začnete chodit do fitka, musíte změnit svou stravu, aby byly vidět výsledky, neboť silovým cvičením zase tolik kalorií nespálíte ve srovnání s jinými aktivitami. Právě snížit kalorický příjem je klíčem k tomu, abyste zhubli. Jen pár sousty kaloricky vydatného pokrmu můžete do sebe přijmout tolik kalorií, jako kdybyste 30 minut silově cvičili. Nesprávným jídlem svou fyzickou aktivitu jednoduše zahodíte.

K tomu, abyste o přijatých kaloriích měli přehled, jsou užitečné aplikace do telefonu s kalorickými tabulkami. Do nich si zapisujete, co jste daný den měli na jídlo a aplikace vám spočítá, kolik jste z toho jídla přijali kalorií. Dle vaší hmotnosti a cíle, zda chcete zhubnout nebo přibrat, vám pak řekne, jestli jste přijali kalorií příliš nebo málo.

Zkuste jiný typ pohybu

A protože fyzickým pohybem přirozeně kalorie ztrácíte, zrychlujete metabolismus, vylepšujete si kondici a zpevňujete postavu, je určitě vhodné nějaký pohyb do denního režimu zařadit. Řiďte se však tím, co za pohyb vás bude bavit, nebo alespoň nejméně vadit, abyste u něj vydrželi dlouhodobě.

Pokud vás baví procházky, jízda na kole nebo plavání, pusťte se do toho, kvůli hubnutí nemusíte ihned nutně navštěvovat fitness centrum. Pokud však fitness centrum i tak chcete zkusit, vydejte se tam nejprve se zkušeným kamarádem nebo si rovnou najměte fitness trenéra.

 

Autor při tvorbě článku vycházel ze svých vlastních znalostí a zkušeností.

Zdroj inspirace: https://jakzdrave.cz/?s=hubnut%C3%AD