Testovací otázka na úvod. Schválně: S čím se lehčeji cestuje, když nemáte šoféra a komornou? S kufrem nebo s batůžkem? A na co musíte míň myslet? Ano, B je samozřejmě správně. Jenže ne každý z nás to dokáže.

Dva typy lidí

První typ je těžce v pohodě a na 3 týdny na Sardinii si bere dětský batůžek. Co s sebou nemá, půjčí si od spolucestujících nebo koupí v nějakém outletu na místě. Druhý typ má na stejnou dovolenou velký pevný kufr se zámkem, za jehož nadváhu zaplatí mnohem víc, než první typ za koupi nepostradatelných věcí.

V kufru je obuv na každý druh počasí, boty do vody i boty na pláž. Trička na každý jeden den, plus nějaká navíc a také teplejší verze, kdyby se ochladilo. Džíny krátké, dlouhé i typu capri. Šaty také tak. Dlouhé, mini a něco mezi tím. Mikina na chladno a lehčí mikina na teplo. A také mikina „do města“. Pláštěnka, deštník, kabelka, větší taška na nákupy a batůžek na výlety. Pyžamo a župan (nebo jen župánek?). Lak na vlasy, lak na nehty, lak na tělo s UV filtrem. Vlastně, lepší bude nechat koupelnu skoro prázdnou.

Neodsuzujte. Oba způsoby mají něco do sebe

Taky ale mají své nedostatky. Občas ale dojde k zásahu osudu a nastane osobnostní změna. Mám kamarádku – původně pravou „kufrařku“. Jenže dcera jim koupila kratší pobyt v Berlíně s tím, že je potřeba jen malý baťoh, protože se jede brzy ráno busem a na místě budou muset vydržet procházením města, jelikož ubytování je zajištěné až od večera. A bylo to. Obrovský stres, a že vlastně raději nikam nepojede. Pak zafungoval rozum a batůžek pojal všechny nezbytnosti. Sama vypráví, jak byla děsně překvapená, protože navíc balila napůl v transu, že jí nic důležitého nechybělo!

A ten úžasný bonus po návratu? Žádné vybalovaní obřích kufrů a pračka non-stop zapnutá minimálně dva dny. Teď jen přihodila pár věcí do koše na špinavé prádlo a šla si dát kávičku. A samozřejmě si užít, jaký to byl skvělý zážitek.

A je tu ještě třetí typ

Ten nedokáže nikam odjet bez nějaké své libůstky (či slabůstky, chcete-li). Oblečení pomálu, ale zavazadel snad víc než „kufraři“. Vidíte anténu k amatérské radiostanici, překapávač na kávu nebo třeba toaster. Oblíbené nádobí (protože v apartmánech bývá třeba jen jedna pánev!) a oblíbené skládací lehátko i se stolečkem (protože… si doplňte sami).

Kompromis je prostě kompromis

Takže pokud máte nějaké potíže se zavazadly a jejich obsahem, řiďte se tím, že si sbalíte to, co opravdu potřebujete v přiměřeném množství – to je důležité! Tolik, kolik vás nezatíží, ale příjemně osvobodí. Prostě tak, abyste měli klid na duši, že máte “jištění”, nikoli však stress s taháním mnoha zavazadel. Zkuste si napsat seznam, a pak ho prostě proškrtat. Jedete do civilizace!

A ti, kdo jedou do divočiny, jezdí jen s batůžkem a koupit si tam zapomenuté potřebné, to si asi ani často nekoupí. Zřejmě toho člověk opravdu potřebuje jen velmi málo.

Takže až budete letos balit na dovolenou, vzpomeňte si na tento článek. Třeba vám změna přinese úplně nové a příjemné zážitky.

 

Autorka je psycholožka a při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.