Když se řekne elektromobil, co si vybavíte? Možná je to malé sportovní autíčko, které vás povozí po městě, na nákupy a s největší pravděpodobností vydrží sotva na jedno nabití objet všechny zmíněné cesty během pár hodin. Popravdě řečeno, v dnešní vyspělé době je tomu jinak. Jako příklad si uveďme krásnou vlaštovku mezi elektromobily SUV Volkswagen ID 4. GTX, která má dojezd až 340-480 km. I když se jedná o vyspělé a velmi designově propracované auto, jedna otázka je stále položená na stole. A to je elektromobil a ekologie.

Právě zde vznikají dlouhé diskuze a rozdílné názory. Mnoho lidí se k elektroautům přiklání, dokonce uvažují o jeho koupi, jiní o nich nechtějí slyšet ani z rychlíku. Stejně jako mají plusy auta se spalovacími motory, najdou se výhody i u elektroauta.

Elektromobilem i na krásný výlet do přírody

S dojezdem až 480 kilometrů se můžete vydat na překrásný rodinný výlet. Milujete čistý vzduch a harmonii přírody? Neváhejte, zapojte za vůz karavan a užijte si klid se svou milovanou rodinou. SUV ID.4 GTX je vybaveno tažným zařízením, takže přepravit s sebou karavan není žádný problém. Zda vyrazíte do kempu či do přírody, záleží pouze na vás.  SUV si s přívěsem poradí jak na silnici, tak i v terénu. Jestliže vaše cílová cesta povede do kempu, odpojte karavan, zaparkujte jej, upevněte a s autem zůstaňte stále mobilní. Za zmínku jistě stojí i sklopné tažné zařízení, které se nemusí nevzhledně tyčit mimo auto. Lze jej jednoduše sklopit a skrýt pod nárazník.

Za auto můžete připojit přívěs s váhou až 1200 kilogramů, což většinou odpovídá karavanu pro tři až čtyři osoby. Takový vám může nabídnout dostatečně velký prostor, co myslíte? A přesně takto vznikají ty nejkrásnější vzpomínky s milovanou rodinou. Pakliže nejste člověk, který by se rád toulal přírodou a po večerech s dětmi opékal špekáčky, využijte vlastnosti tažného zařízení jiným způsobem. Například na nosič kol nebo koloběžky.

Nové z těch použitých

Rodinné výlety s novým a ekologickým vozem spojené s radostí a oddechem, jsou společně překrásná představa, ale naši planetu a lidstvo stále jedno důležité tíží. A to jsou baterie, které dosloužily. Odborníci našli jedno řešení. A pokud se aplikuje, potíže budou vyřešené. Vše by spočívalo v následujícím – nové akumulátory by mohly vzniknout z těch použitých, a to až z devadesáti procent – to zní skvěle. Na tuto přelomovou myšlenku přišla firma Volkswagen, jejíž hlavním cílem je, aby se veškeré akumulátory, které ztrácí na své kapacitě, mohly opravit – vyměnit nefunkční části. Myšlenka je to dokonalá. Dokonce by cena opravované baterie byla nižší, což je jistě skvělé. A jestliže se stane, že budou akumulátory zcela nefunkční, mohou být využity pro jiné účely. Například ve stacionárních systémech pro ukládání energie, ale i ve výrobních halách, kde najdou své efektivní využití.

Autorka se problematikou dlouhodobě zabývá a při tvorbě článku čerpala ze svých znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.