Aby se mohla uskutečnit revoluce v dopravě, která má byt v celé evropské unii do roku 2035 zcela bezemisní, je potřeba na to přizpůsobit i průmysl. Obzvláště klíčové pro průmyslu bude postarat se o baterie do nových elektromobilů. A právě Česká republika je na velmi dobré cestě k tomu být mezi hlavními výrobci baterii Volkswagenu. Čím si tuto pozici zasloužila a co to bude stát běžné občany?

Jaké benefity přinese České republice stavba Gigafactory?

Páteří ekonomiky České republiky je automobilový průmysl, který má podíl až 10 % na HDP a zaměstnává přes 180 tisíc lidí. Ovšem, jak se blíží doba elektrických vozů, je nejisté, co se s průmyslem stane a zda se dokáže na budoucnost adaptovat. Investice Volkswagenu, jež by znamenala velkou úlevu pro české hospodářství, se má vyšplhat až na 120 miliard korun.

Německá automobilka chce tak vysokými investicemi zajistit co nejvíce ekologicky udržitelnou výrobu a zároveň i technologickou úroveň. Vždyť už dnes mají jejich baterie, které jsou například ve Volkswagen ID. 5 GTX, dojezd až 500 kilometrů a řadu chytrých funkcí, díky kterým se prodlužuje jejich životnost.

Vyšší zaměstnanost, více peněz do státní kasy a možná i zlevnění baterii

Stavba Gigafactory slibuje otevření až 4 000 nových pracovních míst a zvýšení HDP, jež poroste kvůli nutnosti růstu dalších oborů, které s výrobou lithiových akumulátorů souvisí. Rovněž je i ve hře možnost začít s těžbou českého lithia, bez kterého současné baterie elektromobilů nemohou fungovat.

Poblíž Cínovce v Krušných horách se nachází ložiska této drahé suroviny, které mají obsahovat 1,5 milionu tun lithia. Stavba továrny na baterie by těžbu ještě uspíšila, a tak by do rozpočtu státní kasy mohlo přibýt biliony korun. Baterie do elektromobilů by tak mohly i zlevnit, neboť těžba lithia se nyní provádí v nestabilních regionech třetího světa a jeho doprava do Evropy činí značnou část nákladů.

S místem, kde se má tato investiční akce uskutečnit, to ale nevypadá příliš růžově

Jako nejžhavější kandidát pro výstavbu Gigafactory se jeví oblast letiště Plzeň-Líně, jež má rozlohu 340 hektarů. U nás se jedná o jedinou možnou variantu, která má dispoziční potenciál tomuto obrovskému projektu vyhovět. A ačkoliv je vláda připravena podniknout vše pro to, aby zde byla továrna postavena, místním se to moc nelíbí.

Obyvatelé této lokality kritizují zejména zrušení současně fungujícího letiště, které slouží letecké záchrance, složkám integrovaného záchranného systému i aeroklubu. Uvědomují si také zatížení místní infrastruktury, stavbu přípojky na dálnici a příliv nových lidí, kteří sem půjdou za prací. Mimo jiné bylo toto letiště označeno ministerstvem obrany za důležitou strategickou složkou při obraně státu.

Jak se situace vyvine je zatím otázkou

Volkswagen plánoval své definitivní rozhodnutí oznámit již 16.12., ale nakonec bylo oznámení odloženo. Údajně má na rozhodnutí dostatek času a potřebuje ještě pečlivě posoudit plány pro jednotlivé regiony. Ve hře je totiž nejen Česko, ale také Polsko a Maďarsko.

Co si o této gigantické stavbě myslíte vy? Přáli byste si ji mít v České republice?

 

Autor se problematikou dlouhodobě zabývá a při tvorbě článku čerpal ze svých znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.