Každé páté auto, které se letos prodá, bude na elektřinu, tvrdí Mezinárodní agentura pro energii.

Čísla hovoří o tom, že elektromobilita je neustále rostoucí trend. Mezinárodní agentura pro energetiku (IEA) uvádí, že celosvětový prodej elektrických vozidel se za rok 2022 zvýšil meziročně o 55 %. A podle očekávání by prodeje nadále měly stoupat i v roce 2023 a to s 35 % meziročním nárustem. Jaké jsou příčiny prudké expanze elektromobilů v posledních letech a kdy v prodejích předeženou spalovací vozy?

Produkce i prodej vozů na elektrický a hybridní pohon stoupá všude po světě. Čína je ovšem jasný lídr

V roce 2022 se dle společnosti IEA prodalo více než 10 milionů elektromobilů, přičemž většina prodejů se uskutečnila hlavně v Číně. Ta je v prodeji i produkci aut na elektřinu světovým lídrem. Za loňský rok se jen v Číně prodalo 60 % elektromobilů z celkového počtu všech na světě. Rovněž zde meziročně stoupla i produkce, a to téměř o 100 % oproti roku 2021, jak uvádí Erstegroup.

Oproti Číně jsou v produkci a prodeji elektrických aut Spojené státy i Evropa pozadu. Z celkového počtu 10 milionů prodaných vozů v roce 2022 se jich jen 750 tisíc prodalo v USA a 1.56 milionu v evropských zemích. I tak se ale v Evropě jedná o 15 % a v USA o 55 % meziroční nárust tamních prodejů.

Proč jsou elektromobily stále více v kurzu a kdy předeženou spalovací vozy?

Zpráva IEA vyzdvihuje zejména roli politických programů, které bezesporu mají na prodej a popularitu elektromobilů značný vliv. Například balíček Fit for 55 v Evropské unii, jehož cílem je snížit emise skleníkových plynů o 55 % do roku 2030. Nebo americký zákon o snížení inflace, jenž v sobě zahrnuje masivní investice do zelených technologií. I díky nim se nakonec očekává, že do roku 2030 překonají elektrické vozy svým podílem na trhu auta se spalovacími motory.

Čína zatím ovládá i trh s bateriemi

Rostoucí poptávka po autech na elektřinu by měla mít i pozitivní efekt na výrobu baterií a dodavatelské řetězce. Oznámené projekty na výrobu a recyklaci baterií, které plánuje třeba Volkswagen, by teoreticky měly do roku 2030 poptávku uspokojit. Nicméně v současné chvíli je výroba akumulátorů do elektromobilů soustředěna hlavně v Číně, jejíž společnosti tvoří 56 % trhu.

Jak si vedou prodeje elektromobilů v České republice?

Autům na elektrický pohon se začíná dařit i u nás. Mezi lety 2021 a 2022 došlo ke 47 % nárustu prodejů čistě elektrických aut. Mezi oblíbené značky patří Volkswagen a zejména jeho model Volkswagen ID. 4, který nyní už slouží například i městské policii v Plzni. A není divu, neboť s dojezdem až 520 km a výkonným 220 kW motorem je ideální nejen na potírání zločinu.

 

Autor se problematikou dlouhodobě zabývá a při tvorbě článku čerpal ze svých znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.

Zdroje: https://www.iea.org/news/demand-for-electric-cars-is-booming-with-sales-expected-to-leap-35-this-year-after-a-record-breaking-2022