Nízké provozní náklady jednoznačně hrají do karet elektromobilům, které jsou na provoz i několikrát levnější než vozy na fosilní paliva. I po zdražení energií je elektřina jako pohon stále výhodná. Dokonce lze pomocí ní „natankovat“ akumulátor naplno, aniž byste museli zaplati jedinou korunu. Jen musíte znát know-how, kde nabíjet. Zatímco některé nabíječky jsou zbytečně drahé, jiné poskytnou energii velmi levně a leckdy i zadarmo.

Nabíjejte elektromobil a neplaťte ani korunu

Žádnému majiteli elektromobilu by neměla uniknout informace, že po celé České republice je spousta míst, kde lze nabíjet elektromobil zdarma. Některá jsou sice omezená určitým časovým limitem, ale i tak, která benzínka vám nechá, byť jen 3 litry paliva zdarma? Mezi nejznámější patří parkoviště obchodních řetězců Billa a Bauhaus.

U vybraných poboček Billa, které jsou například na Sedláčkově ulici v Brně nebo na Skuteckého ulici v Praze, ale i všude jinde po republice máte možnost dobít si zdarma elektromobil během doby, co nakupujete. Potřebujete k tomu jen chytrý telefon s přístupem na internet a kabel Typ 2. Stáhnete si mobilní aplikaci ChargeUp, prostřednictvím QR kódu se spojíte s nabíjecí stanicí a hodinu můžete zdarma nabíjet.

Obchodní řetězec pro kutily Bauhaus to má dost podobně. I zde musíte mít chytrý telefon a kabel Typ 2, abyste mohli svůj elektrický vůz na 60 minut zdarma připojit k el. síti. Ovšem tyto dva obchodní řetězce nejsou jedinými místy s možností bezplatného nabíjení. Po celé republice, ale i v zahraničí se nachází spousta míst, kde soukromí poskytovatelé, například restaurace nebo solární elektrárny, nabízí dobíjení elektromobilu bez poplatku. Stačí se jen mrknout na stránky kdenabit.cz nebo mapotic.com, zde najdete kompletní a aktuální přehled všech těchto míst.

Velmi levně dobíjet lze i doma, jen musíte mít výhodný tarif

Pokud vlastníte elektromobil a nabíjíte ho doma ze zásuvky nebo wallboxu, rozhodně si obstarejte distribuční sazbu D27d. Ta funguje výhradně pro majitele elektromobilů, kterým v čase od 18 do 8 hodin následujícího dne poskytuje výrazně nižší cenu za kWh. Abyste na daný tarif dosáhli, musíte vybranému distributorovi energie doložit technický průkaz nebo fakturu o koupi elektromobilu či plug-in hybridu, popřípadě i leasingovou smlouvu. Že se zvýhodněná sazba opravdu vyplatí, lze ověřit na tomto webu kurzy.cz.

Pro výhodné dobíjení na veřejných dobíjecích místech si u poskytovatele zřiďte registraci

Největší čeští distributoři nabíjecích stanic – ČEZ a E.ON mají pro své registrované zákazníky výhodnější dobíjecí tarif. Například registrovaný zákazník společnosti E.ON může za 1 kWh ušetřit až 6 Kč. Na druhou stranu ČEZ vlastní většinu ultrarychlých dobíjecích stanic, kde zvládnete dobít dobrý elektromobil do pár desítek minut. Třeba Volkswagen ID.5 GTX, který disponuje dojezdem až 520 km a možností ultra rychlého nabíjení, dobijete na rychlé dobíjecí stanici s výkonem alespoň 150 kW do 30 minut na více než 80 % kapacity jeho baterie.

 

Autor se problematikou dlouhodobě zabývá a při tvorbě článku čerpal ze svých znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.

Mimo jiné zde: kdenabit.cz, mapotic.com, kurzy.cz