Sebevědomí je klíč k úspěchu – možná jste zmíněné tvrzení již také zaslechli, ale co dělat, když vám chybí? Stále vám tato věta vrtá hlavou, protože každodenně sledujete sebevědomé kolegy, kterým se tolik daří. Jejich bryskní jednání a ještě lepší nápady, které jednoduše umí prodat, z nich podle vás činí opravdové profíky? Nehledě na to, že pokud přijde neúspěch, nehroutí se z něj, zatímco vy ano? Nemají strach říct nadřízenému o zvýšení mzdy, protože se jednoduše nebojí? Jenže, věřte či ne, ale se sebevědomím se člověk nerodí, je třeba ho budovat, upevňovat a věřit si.

Krok první ke zvýšenému sebevědomí

Jste zastáncem toho, aby vás každý vnímal v tom nejlepším světle? Není vám jedno, co si o vás druzí myslí? Pokud jste citlivý člověk, určitě vám není lhostejné, jak vás okolí vnímá a vždy se snažíte o to, abyste byli opravdu skvělí. Chybou mnohých z nás je, že ve snaze „být jako ostatní”, zapomenete na své já, touhy a sny. Snažte se naučít žít s pocitem, že pro všechny nemůžete být ideální a nejlepší. Lidí je mnoho a každý je úplně jiný. Na záčátku prvního kroku vám to zřejmě nebude příjemné, ale za čas si zvyknete a vaše sebevědomí bude lepší.

Krok dva – nebojte se vyjádřit

Než něco řeknete, raději se ještě stokrát ujistíte. Možná je to nesmysl a myšlenku upozadíte. Bojíte se své nápady vyslovit nahlas? Nebo se bojíte ostychu? Minimálně sebevědomí lidé tyto pocity prožívají permanentně, ale věřte a bojujte. Tento krok jde jednoduše nacvičit. Nehleďte na názory ostatních, nechtějte je vědět a dejte o sobě znát. Pokud nejste připraveni vstoupit uprostřed porady či diskuze do rozhovoru, a to tak, aby vás všichni slyšeli, trénujte to zatím třeba tím, že se budete častěji zapojovat do debaty.

Krok třetí – pozor na toxické lidi

Mají neuvěřitelný talent oslovit kohokoli, často jsou talentovaní, velmi rádi si každého pustí k tělu, ale v jejich blízkosti se necítíte dobře. Možná jste také unavení, a to nehledě na to, jak s vámi dotyčný komunikuje – nezdráhá se používat silná slova a klidně vás shodí a ještě vám vnukne doměnku, že vy jste ten, kdo za vše může. Energetičtí upíři jsou nebezpeční, vyhýbejte se jim. Bohužel není možné si kolegy v práci vybírat, přesto však můžete omezit kontakt s toxickým člověkem.

Nakonec lze říci, že byste se z ničeho neměli stresovat a hroutit. Každá nejistota vás může posunout kupředu. Každá chyba vás ponaučí – a výpověď v práci? Ne, nejste odepsaní, určitě se nesnižujte k méně placené práci jen proto, protože si nevěříte.

 

 Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.