Čas i energii máme všichni omezenou. Obzvlášť na volné noze je to něco, s čím je potřeba naučit se zacházet tak, aby nám v tom bylo se sebou sama dobře. Vybrala jsem pro vás pár témat, která jsem si v sobě řešila já sama a pár tipů co s tím.

Práce s vlastním časem a energií

Je pondělí odpoledne. Před chvílí jsem se vrátila z restaurace. Dnes se mi vůbec nechtělo pracovat, udělala jsem si dopoledne pro sebe a k práci sedám až teď. Přijde vám to nezodpovědné? Mně by dřív přišlo také. Práce na volné noze mne však lecčemu naučila a stále učí. Sama na sebe jsem musela začít vydělávat prakticky ze dne na den, bez větších úspor a hned po škole. A neměnila bych. Z počátku to bylo náročné, ale teď už si to jen užívám.

V minisérii „Vědomá práce s vlastním časem a energií“ se s vámi chci podělit o pár tipů, které pomohly mně osobně v podnikání. Každý jsme jiný, každý máme svou vlastní životní cestu a zvlášť ta ženská každodennost se liší od té mužské. Tohle tedy bude spíše od ženy pro ženy. Zkušenosti, nacházení (se) a tvůrčí přístup.

Zároveň jsou to témata, s kterými jsem byla konfrontována já sama a která máme každý svá vlastní. Navíc ne pro každého znamená práce na volné noze práci z domu. Takže, pojďme na to.

1)    Uspořádejte si čas podle sebe

Ráno vstát na budík, snídaně a sednout k práci. Ideálně na 8 hodin. Pauza na oběd.

První věc, kterou jsem na volné noze zjistila, byla ta, že takhle to nepůjde. Měsíce jsem se snažila mít tu morálku, že si večer nařídím budík, ráno vstanu a sednu nejpozději v sedm nebo osm hodin k práci. Nefungovalo to. Než mi došlo, že to, že je to takhle ve společnosti ustálené, ještě neznamená, že to vyhovuje všem. Každý jsme jedinečný.

Takže jsem se učila v pondělí ráno vstát, bez výčitek svědomí se sbalit s knížkou a vypadnout ven k vodě. Zajít si na oběd, cvičit jógu, uklidit si doma, uvařit. A protože se v tomhle znám a vím, že jsem v některých věcech produktivní většinou večer, nechat práci být a počkat, až si řekne o pozornost sama. Intuice už napoví, kdy k ní sednout. Práce je kvalitnější a mám ji hotovou v kratším čase. Přes den jen vyřídím maily a mám hotovo.

Tohle se však netýká každého dne a i já mám termíny a pracovní hovory, které musím vyřídit. Nejde o to dělat si přes den to, co chci, ale věnovat se v ten daný moment tomu, co cítím jako to pravé. S tím se pojí další bod a tím je to, jak si ten svůj čas nastavím.

2)    Co je pro vás na prvním místě?

Je to klient, jeho práce, vaše zakázka nebo váš volný čas, vy sami?

Záleží na vás, jak si nastavíte svůj čas. Zda je pro vás mail od klienta signálem všeho nechat a jít se mu okamžitě věnovat nebo pouze informací, že by bylo fajn to v nejbližší volné chvíli vyřídit. Protože teď si potřebuji umýt vlasy a najíst se, jít se projít, abych se cítila sama se sebou v pohodě.

Není to o tom nevěnovat se práci, kdy je potřeba, ale nastavit si sebe sama na první místo. Život už se sám postará o to, aby k vám přicházela pouze taková práce, která bude s vaším já souznít.

Ještě jednou říkám, že to není o tom se práci nevěnovat – i mně chodí maily, na které odpovídám hned. Mám termíny, kvůli kterým sedím nad prací do noci nebo k ní sedám hned ráno. Je to o tom, že od života přijímám pouze takovou práci, s kterou se časově a energeticky potkávám.

3)    Naučte se dělat věci pro sebe sama

Určitě to znáte – z notebooku se dá pracovat i v posteli a koneckonců i to jídlo vám dnes dovezou až domů.

Takže, jak na to? Jestli jste nechodili nikdy do klasické práce, přinejmenším to byla škola, ve které jste si vytvořili svá vlastní přesvědčení, že se od vás čeká, že budete nějak vypadat.

A při práci z domu? Ráno se hezky obléknout, nalíčit se, v poledne si vzít krásné šaty, zajít si na oběd nebo jen na procházku. Tyhle věci mi pomohly nastavit si pravidelný režim. Ještě víc než před tím jsem se začala oblékat sama pro sebe, ne proto, že půjdu mezi spolužáky nebo kolegy v práci. Pomohlo mi to být víc sama sebou. Teď v létě chodím na oběd nebo nakoupit přes půl města naboso a užívám si to pořád stejně.

 

Článek vznikl na základě vlastních zkušeností autorky.