Toxický člověk má několik rysů, podle kterých jej snadno poznáte. Většinou se vedle něj cítíte vysílení, bere vám energii a vy se jednoznačně necítíte dobře. Rozpoznejte takové lidi včas, dokud vám zbývá dostatek síly a energie. Je to velmi důležité pro vaše duševní zdraví.

Mějte na paměti tyto znaky

Nyní se zamyslete a odpovězte si, zda se setkáváte každý den nebo poměrně často s nějakým člověkem, který se neustále mračí, je naštvaný, ve stresu, stěžuje si nebo se stále lituje? To totiž toxický člověk dělá. Také potřebuje neustále řešit ostatní lidi. Rozebírat je, a nejlépe tím vytvářet různé konflikty. Toxičtí lidé v ostatních vzbuzují velký stres, v blízkosti takového člověka se můžete snadno cítit i vy sami naštvaní. A jen co toxický člověk přijde do vaší blízkosti, rázem je dobrá nálada tatam. Identifikujte ho, dokud je čas. Někdy se bohužel stává, že se nejedná pouze o spolupracovníka či známého, ale mnohdy ho můžeme mít vedle sebe v ložnici.

Poznat takového člověka nemusí být složité, vnímejte a nenechávejte se vysilovat. Poradíme vám jeden příklad: Sejdete se s kamarádkou či kamarádem, přijdete s dobrou náladou, ale po nějaké době odcházíte skleslí, se špatnou náladou, mnohdy naštvaní až agresivní. Pokud si takových negativních emocí všímáte, zamyslete se, zda o takové kamarádství stojíte a chcete jej snášet.

Dalším rysem je manipulace

Toxický člověk je velmi dobrý skrytý manipulátor. Může vás na svou stranu přitahovat pomocí slz, trápení a jiných věcí, které mu údajně ubližují. Na druhou stranu se také může snažit odpoutat vás od jiného člověka, protože se bojí, že vás bude mít raději nebo vám dá dotyčný přednost. Nebo dáte přednost vy jemu. I v takovém případě se toxický člověk neštítí pošpinit vaše jméno, i když bude muset lhát. Nebuďte jeho loutkou a zasáhněte včas.

Buď danou situaci s dotyčným vyřešte nebo jednoduše ustupte jako ten chytřejší. Mnohdy se také stává, že řešení s takovým člověkem je marné a výsledek je ještě horší. Nejjednodušším řešením bude, toxické lidi ze svého života úplně odstranit. Vlastně ani nemá smysl odpouštět a očekávat, že se dotyčný změní. Nezmění, udělá to znovu. Stačí malý podnět a vše je obrácené vzhůru nohama. Někdy se také může stát,  že toxický člověk rozvrátí celou rodinu.

Sama takovou zkušenost mám. A popis, který jsem vám výše uvedla, přesně vystihuje osobu v mé blízkosti. I já jsem odpouštěla, ale ten stejný problém nastával znovu a znovu, stále v horším světle. Nenechte se sebou manipulovat a uvidíte, že se vám bude lépe dýchat.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.