Už to tak bývá – v životě si zkrátka nemusíte sednout s každým. A je to vlastně přirozené, neboť lidé jsou různých povah. Nikoho nelze nutit, aby druhého miloval. Možná jste už někdy natrefili na někoho, kdo vám prostě nesedl, ale přesto jste byli nuceni s ním komunikovat například v rodině nebo v práci. A nejspíš si vzpomínáte, že to pro vás nebylo nic snadného a vyžadovalo to z vaší strany notnou dávku sebezapření. Lze to však i bez sebetrýznění! Udělejte si čas na poctivý trénink interakce i s těmi, které byste už raději nikdy nepotkali. Život vám dává příležitost zdokonalit se.

Mezilidské vztahy nejsou vždy dokonalé. Přijměte to a nechte jít vše, co nemůžete ovlivnit

Pravděpodobně by byl svět neustále zalitý sluncem, kdyby si všichni lidé perfektně rozuměli a sedli si na první dobrou. Jenže, realita taková bohužel není a je potřeba pracovat i se situacemi, které vám nejsou zrovna příjemné – jako například kontakt s nesympatickou osobou. Ostatně, tyto záležitosti můžete brát jako lekce, jež přispějí k vašemu osobnímu rozvoji. V první řadě si dejte tedy za úkol, že to prostě necháte jít, pustíte to. Ať už je vaše averze ke konkrétní osobě jakákoliv, nepřiživujte ji svou pozorností, zbytečně se neznervózňujte. Kdykoliv se s člověkem, kterého nemáte rádi, potkáte, snažte se si neustále opakovat větu „Nech to jít.“ A zhluboka se vydýchejte. Také spíše více naslouchejte, než hovořte. Jakmile to začnete praktikovat několikrát za sebou, kontakt už nebude tak tíživý.

Nevytvářejte dusnou atmosféru a zaměřte se spíše na asertivitu

Naučit se asertivnímu přístupu k člověku, který zrovna není vaše krevní skupina, může být zpočátku poněkud obtížné. Chce to ale zas a znovu důsledný trénink. V komunikaci s osobou pro vás nesympatickou se tedy pro jistou vyhýbejte složitým tématům a zbytečně nepodněcujte napětí mezi vámi nevhodnými poznámkami. Staňte se jakýmisi diplomaty. A neobávejte se protistraně říct, jak se cítíte, když vás ignoruje. Např. „Když se díváš do telefonu, místo abys mě poslouchal, cítím, že si nevážíš toho, co říkám.“, vzápětí pak naslouchejte druhému, jak bude reagovat. Také se kromě jiného snažte potlačit emoce a vyhněte se konfrontaci na hraně pasivně agresivního chování.

Jděte příkladem a chovejte se zdvořile

Pokud člověk, kterého nemáte v lásce, vycítí averzi z vaší strany, může se od vás distancovat a záměrně se vám vyhýbat. Nebo naopak, začne vás konfrontovat a ptát se, co proti němu máte. Zachovejte za každou cenu chladnou hlavu a jděte příkladem svým chováním. Velmi citlivě, a hlavně upřímně sdělte, jaký problém máte. Nic však nevyčítejte a stavte se k druhému s respektem. Buďte zkrátka zdvořilí, ať se děje, co se děje. Ano, možná budete muset zatnout zuby, rozhodně se to ale vyplatí, pokud spolu musíte vycházet v zaměstnání nebo rodině. Pro svou duševní rovnováhu pak dělejte maximum – cvičte, procházejte se, meditujte, hovořte s blízkými lidmi o radostech i strastech. Čím vyrovnanější budete, tím lépe zvládnete interakci s člověkem, kterého nemáte rádi.

Zkuste protistranu pochopit a neuzavírejte cestu k sobě navzájem

Mnoho lidí si prostě někoho zaškatulkuje jako toho, koho nemusí a dál to víc neřeší. Kdekdo totiž neprojeví ani snahu onu protistranu aspoň trochu pochopit a poznat. Stojí to čas a energii, kterou nechtějí plýtvat na někoho, na kom jim nezáleží. Jenže, tato snaha se každopádně vyplatí! Obzvlášť v případech rodinných či profesních vztahů, jež mají dlouhodobý charakter. Některé osoby holt nemůžete jen tak odstřihnout. Jak se říká: „Ujdi míli v botách toho druhého a uvidíš věci z jeho perspektivy.“ Na této větě je velký kus pravdy – proto se snažte najít cesty k vzájemnému pochopení, neuzavírejte se do sebe. Zkuste toho druhého více poznat! Třeba nakonec zjistíte, že máte více společného, než jste si, kdy představovali.

 

Zdroj: inspirace zde 12 Ways Successful People Deal With People They Dislike (forbes.com)