Jen hrstka šťastlivců se protlouká životem bez zdravotních omezení. Astma, žaludeční vředy, potravinové alergie, revma, migrény, deprese. S tím vším se můžete časem srovnat. Roztroušená skleróza je ale úplně jiná kategorie.
Obávaná diagnóza
Jenom v České republice se počet pacientů s roztroušenou sklerózou každoročně zvýší o více než sedm stovek. Dva “přírůstky” denně. Když vezmete v potaz, že je to většinou konečná diagnóza, se kterou se dá dělat jen pramálo, jde o vcelku děsivá čísla. Můžete jen čekat, brát léky s nekonečnou plejádou vedlejších účinků a pokorně přijímat všechny překážky, které vám nemoc naservíruje. Těch pár dnů, kdy se vám udělá o něco líp a nemoc není v danou chvíli téma číslo jedna, je jako hodit hladovému psovi ohlodanou kost. A přece jste za to rádi.
V zajetí čísel
Dvacet tři tisíc pacientů. Čtyřikrát vyšší čísla u žen. Čtyřprocentní “šance” v rámci rodinného dědictví. Rizikový věk mezi dvacátým a čtyřicátým rokem. I tak ale se pohled na roztroušenou sklerózu zlepšuje a k dnešku je šance na útlum nemoci díky biologické léčbě poměrně vysoká a práceschopnost lidí s touto diagnózou alespoň na částečný úvazek dosahuje neuvěřitelných sedmdesáti procent. Takové výsledky lze považovat za úspěch. Nebo ne? Ne. Platí totiž jen pro ideální podmínky, kdy přijdete nemoci na kloub hned v jejím zárodku. A to je méně pravděpodobné než výhra v loterii.
Varovné signály
Tisíce nemocí. Banálních, chronických, dočasných, přehnaných reakcí. A samozřejmě domnělých. Snadno se tak stane, že přehlédnete vy nebo ošetřující lékař drobnou anomálii, která ukazuje právě na roztroušenou sklerózu. Signály, které se ztratí mezi řádky, ale změní vám život. K horšímu a nadobro.
Smutné je, že ani lékaři nemohou hned nemoc odhalit. Jde o diagnózu, se kterou se nesetkávají denně, nenosí ji v hlavě, nenapadá je. Je logické, že jako první se zaměří na všednější potíže.
Potíže se zrakem
Vidíte rozmazaně a musíte zaostřovat? Cítíte mírnou bolest? Pak se jdete pravděpodobně vyspat, omezíte čas u počítače a u televize a nasadíte kapky nebo speciální mastičky. Jenže právě zánět očního nervu patří mezi nejčastější “odpalovače” roztroušené sklerózy.
Nadměrná únava
Kdo by se v dnešní době pozastavoval nad vyčerpáním? Nikdo. Může jít o stres, o shon, tlak v práci nebo ve školce, hustou atmosféru na domácí půdě, dietní režim nebo výdej energie při pravidelné sportovní aktivitě. Nikoho nenapadne, že stav, kdy jdete z práce rovnou do postele nebo vám visí tři děti na noze, je voláním o pomoc před roztroušenou sklerózou.
Málo slov
Brnění končetin a mravenčení se občas objeví u každého. Pokud se ale takový stav týká obličeje a znemožňuje řeč, mějte se na pozoru. To není normální reakce na stres nebo vyčerpání. S tělem je něco v nepořádku. Až u 40 % pacientů se při roztroušené skleróze problémy s mluvením, vyjadřováním, artikulováním a produkcí hlasu zhoršují.
Pozor na křeče
Přesedíte si nohu, dáte si do těla a nachodíte desítky kilometrů, možná máte málo hořčíku a po porodu ho musíte doplnit, berete léky, které vyvolávají křeče. Možností je spousta. Pokud se ale objevují bez zjevné příčiny a paralyzují vás především v noci, kdy se tělo snaží o regeneraci, navštivte lékaře. Buď přijdete na zdroj problémů, který vyřešíte vitamíny, nebo vás pošle na detailnější vyšetření.
Potíže na záchodě
Zácpy a průjmy potrápí občas všechny. Problémy s močením ale indikují vážnější trable. Pokud necítíte pálení ani svědění nebo výtok, což by ukazovat na nutnost navštívit oddělení urologie, nechte se vyšetřit. Neschopnost těla vypudit bez velkého tlaku moč z těle je jasným příznakem roztroušené sklerózy. Objevuje se u čtyř pacientů z pěti. Pomůže v diagnóze a v rámci léčby je možné dysfunkci močového měchýře naštěstí utlumit.
Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.
Zdroj odborných informací: https://jakzdrave.cz/?s=roztrou%C5%A1en%C3%A1+skler%C3%B3za