V poslední době se stále více mluví o microgreens jako o nové zdravé potravině, která se stává stále populárnější nejen mezi zdravě žijícími lidmi, ale i mezi kuchaři a gurmány. Ale co to vlastně jsou microgreens?

Microgreens jsou mladé rostlinky, obvykle zeleniny nebo bylin, které se sklízejí již několik dnů po výsevu. Jsou to malé rostlinky, které se používají převážně jako ozdoba na talíři, ale také jako součást jídelníčku, jelikož mají vysokou výživovou hodnotu a jsou bohaté na zdraví prospěšné látky.

Proč jsou nejlepší?

Jaké jsou výhody microgreens oproti klasické zelenině a bylinkám? Microgreens mají vysokou výživovou hodnotu, obsahují více vitamínů, minerálů a antioxidantů než plně vyvinuté rostliny. Jsou také snadno stravitelné a mají vysoký obsah vlákniny. Díky své specifické chuti a vůni dodávají jídlu nový rozměr a jsou skvělou ozdobou na talíři.

Další výhodou microgreens je, že se snadno a rychle pěstují. Stačí si vybrat vhodná semínka, květináče, substráty a zajistit dostatečný přísun světla. Rostlinky se dají pěstovat prakticky kdekoli – na okenním parapetu, balkóně nebo na zahradě. Při pěstování microgreens šetříme také finance, jelikož jsou levnější než koupě zeleniny v obchodě.

Jak na pěstování doma

Jak začít s pěstováním microgreens? Nejdůležitější je vybrat si vhodná semínka. Ideální jsou semínka zeleniny a bylinek, které jsou bohaté na vitamíny a minerály, jako jsou například brokolice, ředkvičky, řepa, bazalka nebo koriandr. Dále potřebujete již zmíněné květináče, substráty a dostatečný přísun světla. Nejlépe se pro pěstování microgreens hodí speciální substráty, které jsou bohaté na živiny a mají dobrou zadržovací schopnost vody. Květináče mohou být plastové nebo keramické, ale důležité je, aby měly dostatek drenáže. Při pěstování microgreens je důležité zajistit co nejvíc přirozeného slunečního světla. Pokud to není možné, můžete použít speciální grow light, které simuluje sluneční světlo.

Jestliže se rozhodnete vyzkoušet pěstování microgreens, můžete si být jisti, že se jedná o zdravou a chutnou potravinu, která bude mít dlouhodobě pozitivní dopad na vaše zdraví.

 

Autor při tvorbě článku využil svých vlastních znalostí a zkušeností.