Ostropestřec mariánský je v lidovém léčitelství znám dlouhá léta. V posledních letech se stal oblíbeným doplňkem stravy. Tato nenápadná bylinka vám pomůže nejen se spoustou zdravotních problémů, ale také v domácnosti.

Kanárské ostrovy i Česko

Ostropestřec mariánský je bodlák, který má svůj domov ve Středomoří, ale dobře se mu daří i v Malé Asii či na Kanárských ostrovech. Ve volné přírodě jej u nás prakticky nenajdete, protože se zde přirozeně nevyskytuje.

Některé zdroje uvádějí, že je v našich končinách pěstování náročné a úroda nejistá, ale ostropestřec zde opravdu vypěstovat lze. Má rád teplá a slunná stanoviště, která jsou dobře chráněna před větrem.

Semínka vysévejte v dubnu a po vyrašení je vyjednoťte do sponu až 50 centimetrů, protože je velmi náročný na prostor. Dospělá rostlina dorůstá výšky dva metry a její lodyha je velmi silná. Kvete od července do září fialovými květy.

Jak na sběr ostropestřce

Koncem září začne ostropestřec odkvétat a na květech se objeví bílé chmýří. Tento okamžik je ideální na sběr, aby vám přezrálá semena nerozfoukal vítr. Nezapomeňte na silné pracovní rukavice, nejlépe kožené, velké trny vás mohou nepříjemně popíchat. Pokud nechcete, aby se vám ostropestřec vysemenil, květy ostříhejte a oberte od semen až doma.

Květenství sušte rychle ve stínu a nenechte je zapařit. Po dosušení vytlučte semena tvrdým předmětem – například válečkem na nudle a semena očistěte prosetím v cedníku z velmi jemného síta. Dobře usušená semena skladujte v suchu a v temnu. Ideální jsou uzavíratelné tmavé sklenice nebo papírové pytlíky.

Pokud se vám nepodaří ostropestřec vypěstovat, nemusíte zoufat. V lékárně koupíte sušený ostropestřec ve formě čajových sáčků nebo sypaný. Sáhnout můžete také po ostropestřci v podobě kapslí, které jsou jednosložkové nebo mohou být obohaceny o další látky – například o medicinální houby.

Jak vám ostropestřec pomůže?

Játra plní v těle detoxikační funkci a zbavují nás škodlivých a odpadních látek. Při stravě složené převážně z mastného a těžkého jídla a nadměrné konzumaci alkoholu jsou často přetěžována a může se projevit nějaké vážné onemocnění. Ostropestřec mariánský pomáhá chránit jaterní buňky, a zároveň podporuje jejich regeneraci. Lze jej využít jako prevenci i jako podpůrnou léčbu všech jaterních onemocnění.

Účinné látky ostropestřce jsou převážně rostlinné oleje, konkrétně kyselina olejová a linolová. Díky vysokému obsahu vitaminu E a dalších biologicky aktivních látek pomáhá při onemocnění žil, žlučníku, dvanácterníku, hemoroidech nebo jako podpora při onkologické léčbě.

Autorka článku čerpala z vlastních zkušeností a poznatků.