Nápoj, bez kterého si mnozí z nás neumějí představit start nového dne, a tudíž i nápoj, který se řadí k těm nejoblíbenějším na světě, to je káva. Své čestné místo v žebříčku popularity si drží již několik stovek let, a to ve všech koutech světa. Za tu dobu se vyšlechtila nejen různá kávová zrnka, ale také se rozrůznil způsob jejich přípravy. Jak se orientovat v těch nejoblíbenějších typech?

Druhy kávových zrnek

Dělení kávových zrnek je velmi jednoduché, existují totiž pouze dva základní druhy, tedy Arabica a Robusta. Arabica se pyšní bohatější chutí i vůní a Robusta pro změnu vyšším obsahem kofeinu. Na utváření výsledné chuti kávy se však podílí nejen její druh, ale také to, v jakém koutě světa byla vypěstována a v jakém období se zrnka sklízela. Stejně tak se na celkové kvalitě podílí pražení, které se často odehrává v Itálii, proto se můžeme hojně setkat s označením italská káva.

Za ten nejdražší a nejkvalitnější druh kávy se považuje cibetková káva. Jak již název vypovídá, produkují ji právě cibetky, které se plody kávovníku živí a následně zrnka vylučují. Ta se z trusu, který jim propůjčí specifickou chuť i vůni, sesbírají, a následně se již zpracovávají naprosto stejně jako Arabica či Robusta.

Kávy s absencí mléka

Tím vůbec nejzákladnějším druhem, ve kterém se nenachází žádné mléko, ale pouze káva s vodou, je espresso. Má objem zhruba 30 mililitrů, v případě double espressa, které obsahuje více vody i kávy, je to 60 mililitrů. Americano se někdy laicky nazývá velké espresso, jelikož se skládá ze stejného množství kávy, ke kterému se však přilije více vody. Další typ nese označení ristretto, které je téměř totožné s espressem, základ však tvoří o 10 mililitrů vody méně.

Na pomezí mléčných a nemléčných variant stojí espresso macchiato, pro které je charakteristické espresso doplněné trochou mléčné pěny, která kávě propůjčí jemnější chuť.

Mléčné kávové receptury

Nejoblíbenější snídaňovou kávou, a to nejen na území Itálie, je cappuccino neboli káva složená z espressa, teplého mléka a mléčné pěny. Ve vybraných kavárnách se cappuccino servíruje s obrázkem, který zdobí vršek mléčné pěny, této technice se přezdívá latte art. Výraznější prostor ve vysoké sklenici nebo v šálku zaplní caffé latte, jehož základ se skládá z espressa a mikropěny a společně vykouzlí kávu o objemu zhruba 250 mililitrů.

Další variantu latte představuje latte macchiato, které se servíruje naprosto totožně a podobné je i složení této kávy. Mikropěna se tu však nahradí teplým mlékem. Tou nejsilnější kávou, která se v mléčných recepturách nachází, je flat white. Do něj se totiž přidává 60 mililitrů espressa, nikoliv pouhých 30, jak tomu bylo u předešlých druhů, a následně se šálek doplní mikropěnou.

Další kávové varianty

S velkou popularitou, a to především jako speciál pro letní měsíce, se setkává frappé, které je tvořené kávou, vodou, případně mlékem a několika kostkami ledu. Odvážnější variantu představuje irská káva, která se skládá nejen z kávy, ale také ze třtinového cukru, a především irské whiskey. Někteří konzumenti si taktéž připravují kávu formou french pressu nebo mocha konvičky.

Obě tyto varianty mají na svědomí silnou kávu plnou kofeinu.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.