Prozářete si život barevnou přírodní duhou a sáhněte po rozmanitých odstínech přímo do přírody. Přírodní barviva můžete vyzkoušet třeba k obarvení textilií nebo s nimi zajímavě oživit oblíbené pochoutky na talíři.
Přírodní barvení jídla
Kupované potravinářské barvy mohou mít sice velice intenzivní odstíny, nezřídka jsou ale až příliš umělé. A někdy příliš nepotěší ani jejich složení. Vdechnout dezertům, nápojům a dalším pochoutkám nový život však dokážou i čistě přírodní barvy, které jsou sice o něco jemnější, ale naprosto nezávadné a bez obsahu éček.
Nádherný žlutý odstín dodá polévkám či rizotu mletá kurkuma. Pokud přidáte do těsta na buchtu strouhanou dýni nebo mrkev, bude mít oranžovou barvu, a navíc jí dodáte zdravou vlákninu, stejně jako další cenné látky. Červenou řepu lze pro změnu vyzkoušet nejenom k obarvení moučníků, ale klidně i do smoothie nápojů nebo pomazánek, zatímco něžné růžové makronky či sněhové pusinky snadno vykouzlíte přidáním drceného prášku ze sušených malin.
Fialový odstín získají sladké dobroty pomocí sušených nebo čerstvých borůvek. A do nápojů můžete přihodit i čerstvé květy fialek, které jsou nejenže jedlé, ale také chutné. Pokud si z nich vyrobíte domácí sirup nebo cukr, pak vězte, že i on bude mít krásnou fialovou barvu.
K dalším osvědčením přírodním barvivům, která se hodí do jídla, patří špenát a kopřiva – obě tyto rostliny se postarají o zelený nádech. Kakao zaručí čokoládově hnědé zbarvení a pro nafialovělý odstín je možné zkusit ostružiny nebo třeba červené zelí.
Přírodní barvení textilu
Dary přírody se používají k barvení textilu po tisíciletí. Obarvit si již zašedlé oblíbené tričko, vlastnoručně ušitý povlak na polštářek nebo ubrus ale můžete i vy, a to v domácích podmínkách. K barvení je možné využít listy, slupky, kůru, květy, pecky i další části vybraných druhů rostlin.
Látku nebo již hotový textilní výrobek je třeba nejdříve vyprat, nejlépe v prací sodě. Poté je již čas připravit přírodní barvu. Do hrnce nalijte vodu, přidejte sůl, případně ocet, a také zdroj přírodního barviva. Vše povařte, dokud voda nezíská sytý barevný odstín. Poté tekutinu sceďte, nechte obarvenou vodu vychladnout a můžete ji použít k barvení. Čím déle necháte tekutou barvu na textil působit, tím bude výsledek sytější. Můžete také použít provázky, kolíčky a další pomůcky, abyste dosáhli batikovaného efektu. Na závěr výrobek ještě propláchněte v octové vodě, aby se barvivo hezky zafixovalo.
Jak ještě využít přírodní barviva
Přírodní barvy se hodí do jídla nebo k obarvení textilu, ale vyzkoušet je můžete klidně i pro barvení ručního papíru, k malování a další kreativní tvorbě. Jemný barevný odstín vdechnou také DIY kosmetickým výrobkům a samozřejmě s nimi uděláte tradiční barvené kraslice.
Při tvorbě článku autorka využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.
Zdroje: https://food52.com/blog/16265-how-to-make-all-natural-food-dyes-from-ingredients-in-your-kitchen, https://natcol.org/natural-food-color/introduction-to-natural-food-colors/, https://www.bhg.com/decorating/lessons/basics/how-to-make-natural-fabric-dyes/, https://diynatural.com/natural-fabric-dyes/