Ať už se cítíte sami, chcete věrného společníka či máte jednoduše jiný důvod, pejsek je správným přítelem, který vám vykouzlí úsměv na tváři a udělá radost vždy, když to budete nejvíc potřebovat. V případě, že nemáte vysněné plemeno, rádi vám poradíme, který z psích kamarádů bude pro vás ideální. A rozhodně vzhled nebude hrát hlavní roli.

První otázka – kde budete s pejskem bydlet?

Jako první byste měli vzít v úvahu, kde s pejskem budete žít. Budete v domě? Nebo v bytě? A ve městě či na venkově? Jak často budete se svým psím kamarádem doma? Můžete jej vzít do zaměstnání, aby nebyl sám? Nebo budete potřebovat, aby byl od rána do pozdního odpoledne doma? Je tolik otázek, na které je třeba odpovědět dřív, než se psík ocitne ve vašich rukou. Chcete být přeci oba šťastní…

Jaký je váš životní styl?

Jistě je dobré přizpůsobit váš životní styl a temperament plemene. Například – pokud rádi cvičíte, jezdíte na bruslích, běháte či se rádi touláte přírodou, rozhodně vybírejte takové plemeno, které potřebuje pohyb. V případě, že rádi odpočíváte, zohledněte i výběr psa. Měl by být klidný a gaučový typ. Například ovčácká plemena vyžadují neustálé zaměstnání a nějakou akci. Rozhodně nebudou v klidu a nehnutě několik hodin ležet v pelechu.

Genetika je také důležitá

Při výběru byste měli hledět i na přirozenost daného pejska. Například již zmíněný ovčák, je již od základu zvyklý nahánět ovce a hnát je do ohrady, ale zároveň dokáže být aktivním členem rodiny a velmi dobře vám může porozumět. Zmíněnou přirozenost je důležité vnímat a počítat s ní. Jít proti ní je rozhodně namáhavý a složitý běh na dlouhou trať. Věřte nebo ne, ale dát pejskovi lásku a péči rozhodně nestačí.

Podívejte se i na povahu

Je třeba si určit, jaká povaha vám bude více vyhovovat. Například takový zlatý retrívr je známý svou milostí, rodinnou povahou hodící se k dětem, ale na druhou stranu se u něj může projevit zdrojová agrese. Což znamená, že to, co najdou, ať je to hračka, miska s jídlem či něco jiného, mohou agresivně bránit. U bílých švýcarských ovčáků se zase někdy objeví silnější strach. Každý pes má své pro i proti, proto je důležité před samotným výběrem si o daném plemenu co nejvíce zjistit.

Vždy se také rozhodujte podle svého časového rozvrhu, ale také podle vaší povahy. Dokážete svého pejska vychovat a udržet nad ním pevnou ruku? Nebo budete více benevolentní a váš byt a bačkory přijdou vniveč? Je také potřeba být důsledný a vytrvalý.

A pokud budete brát pejska z útulku, říká se, že byste u psích miláčků měli strávit nějaký čas a pejsek si vás potom už vybere sám. Vy sami uvidíte, který prahne po vaší přítomnosti. A věřte, že to poznáte.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.