Pokud už se vám někdy dostal jantar do rukou, jistě vás oslovil svou nádhernou hřejivou barvou a poněkud zvláštním vzhledem, kterým mezi ostatními drahými kameny vyniká. Jeho odlišnost přitom není pouze náhodná, původ jantaru je totiž skutečně oproti ostatním minerálům a nerostům jiný. To mu propůjčuje tajemné až lehce nadpřirozené kouzlo. Je mu připisována celá řada zajímavých magických a léčivých účinků.

Jantarový zázrak s neobvyklým původem

Pro jantar je charakteristické úžasné medově žluté zbarvení. Není to pouhou náhodou, protože se jedná o zkamenělou pryskyřici, která kdysi dávno vytékala z jehličnatých stromů. Stáří jantaru je neuvěřitelné, činí totiž přibližně 50 milionů let, přičemž ty vůbec nejstarší exempláře, které se kdy na planetě nalezly, mají za sebou i několik set miliónů let.

K jantaru se pojí ještě mnoho dalších zajímavostí. V lepkavé míze stromů občas uvízl hmyz, který tak už navěky zůstal uvězněný v pomyslné jantarové kleci. Často šlo například o mušku, mravence, ale někdy se objevila i včela, vážka nebo pavouk. Nouze není ani o střípky z tehdejší rostlinné říše, do dnešních dnů se nám díky jantaru dochovala kupříkladu semínka, kousky mechu, hub nebo dávných květin.

Jantar ale nemusí mít pouze zlatavou barvu, ačkoliv ta je vůbec nejrozšířenější. Jeho odstín někdy přechází do oranžové až červené a lze nalézt i mléčně bílý, zelený či modrý jantar. A ceněný modrý jantar ze Sicílie navíc světélkuje!

Krásný šperk, který léčí

Jantar poutal pozornost lidí od nepaměti. Dokonce již v pravěku se s ním čile obchodovalo a stal se velice žádaným artiklem. Stačí vzpomenout slavnou Jantarovou stezku, která procházela i přes naše území. Dávní předci si jej nejenom vysoce považovali, ale postupně mu začali připisovat také různé léčivé a magické vlastnosti.

Co všechno se o jantaru traduje? Rozhodně toho není málo. Má podporovat životní energii, svěžest a optimismus. Ulehčuje překonání náročných životních situací a je skvělým pomocníkem, který napoví, jak se v těžkých chvílích zachovat. Působí pozitivně, do života přináší radost a naději. Rovněž je oblíbeným talismanem, protože má mít schopnost ochraňovat svého nositele.

Jantarové korálky znají dobře všichni rodiče malých dětí. Jsou totiž žádané jako účinný prostředek, který uleví při prořezávání prvních zoubků. Ale zkamenělému medovému pokladu se nemusí vyhýbat ani dospělí. Údajně dokáže vyčistit a celkově rozzářit pleť, podporuje růst a hustotu vlasů a hravě si poradí s nepříjemnou bolestí hlavy.

I pokud jste k léčivým a magickým schopnostem jantaru poněkud skeptičtí, rozhodně se mu nemusíte vyhýbat. Dělají se z něj totiž opravdu působivé kouzelné šperky, které je radost nosit. A kdo ví, třeba vám právě klenot s jantarem změní život.

Při tvorbě článku jsem využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.