Potit se je lidské. Tělo se tímto způsobem ochlazuje a zbavuje se přebytečných jedů i toxinů. Nicméně. Ačkoliv jde o prospěšný a zdravý proces, rozhodně to není téma na povídání u kávy. A je velký společenský trapas, pokud se vám v podpaží udělají koláče od potu nebo jste takzvaně „cítit“. Někdo vás v případě, že se hodně potíte, bude považovat i za špindíru. Přitom jste v tom mnohdy zcela nevinně. Podle lékařů může zvýšená produkce potu naznačovat hormonální nestabilitu nebo i jiné zdravotní potíže. Jaké to jsou nejčastěji?

Stres

Tělo na stres reaguje zvýšenou srdeční frekvencí, vyplavením stresových hormonů (adrenalinu a kortizolu) a samozřejmě i potem. Ovšem stresový pot je jiný než ten klasický. Má silnější odér, kromě vody a soli totiž obsahuje i jiné bakterie, které pach potu způsobují.

Láska

Každý rád cítí ony poletující motýly v břiše, které doprovázejí zamilovanost. Jenže láska působí také stres, takzvaný pozitivní stres. Možná ani netušíte, že při obyčejném jiskření mezi mužem a ženou tělo vylučuje nadměrné množství stresového hormonu adrenalinu. Výsledkem jsou pak klasické projevy typu: bušení srdce či zpocené ruce. A bohužel často nejen ruce.

V tuto chvíli vám můžeme poradit jediné. Stres přináší další stres, proto se snažte zklidnit opravdu za každou cenu. Použít můžete hluboký nádech a pomalý výdech nebo šálek něčeho teplého, co si podržíte v rukou. Teplo má totiž zklidňující účinky a se stresem vám pomůže.

Nízká hladina cukru v krvi

Možná se vám stává, že se v noci budíte zalití potem. Na vině může být nízká hladina cukru v krvi, která často trápí osoby s cukrovkou nebo sportovce, kteří si právě dali pořádně do těla. Tento druh pocení je specifický tím, že je studený a vyskytuje se hlavně v zadní části krku. Mnohdy ho doprovází i zrychlený tep, třes, mírná nevolnost, závratě nebo i rozmazané vidění.

Užívání léků

Některé druhy léků mají jako vedlejší účinek noční pocení. Jedná se zejména o léky na cukrovku, přípravky proti bolestem nebo antidepresiva. S tímto faktem bohužel nic nezmůžete, ale můžete zkusit si alespoň trochu ulevit. Před spaním nepijte horké nápoje, a pokud možno si častěji dávejte i studenou večeři. V ložnici byste měli mít teplotu kolem 18 °C.

Pot zabiják?

Skutečné tajemství ohledně potu ovšem zůstává v první polovině 15. století v Anglii. V té době se tam objevila zvláštní nemoc, které se přezdívalo „anglický pot“ nebo „tudorovský mor z Wolf Hall“. Jeho zvláštností bylo, že napadal především bohaté lidi, kteří umírali ze dne na den. Nemoc se projevovala  v různých stádiích bolestmi hlavy, závratěmi, studenou třesavkou a nadměrným horkým pocením. Oběťmi se stali i princ Artur či Anna Boleynová (žena krále Jindřicha VIII.). Nemoc naposledy udeřila v roce 1551 a pak záhadně zmizela.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.